Aktywne kolumny do 3000 zł – ranking top4 w 2020 roku Skomentuj

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym muzykiem, amatorem grania, właścicielem klubu czy pubu, wybór odpowiedniego systemu PA jest kluczowy, jeśli chcesz, by dźwięk płynący z głośników był czytelny.

System nagłośnienia, lub inaczej system PA (ang. Public Adress System), służy do wzmacniania dźwięku emitowanego na żywo przez występujących lub z zarejestrowanego wcześniej materiału (np. z odtwarzacza plików audio). Na rynku można znaleźć cały przekrój systemów, od bardzo prostych i budżetowych rozwiązań, po skomplikowane i zaawansowane urządzenia, które są wspierane przez nowoczesne technologie. W poniższym zestawieniu przyjrzymy się budżetowym aktywnym zestawom nagłośnieniowym, a także podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Zastanów się, ile mocy potrzebujesz

Jednym z podstawowych pytań, które warto sobie zadać kupując system PA, to „ile mocy potrzebuję?”. To, jaka moc jest Ci potrzebna, zależy od tego, jak dużym pomieszczeniem dysponujesz i jak liczna jest zazwyczaj widownia. Elementem, który odpowiada za produkowanie mocy jest wzmacniacz, i to właśnie jego rolą jest odpowiednie przetworzenie sygnału audio oraz dostarczenie go do głośników. Jednostką mocy jest wat (W). Jeśli pomieszczenie nie zostanie „pokryte” wystarczającą ilością watów, będziesz podkręcał głośność, ale wpłynie to bardzo negatywnie na jakość dźwięku, który finalnie będzie zniekształcony i „skrzeczący”. Ze względu na to, że producenci często nie informują jaką właściwie moc podają w specyfikacji (czy jest to moc szczytowa czy znamionowa), lepszym i bardziej miarodajnym parametrem może być…

Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (Max. SPL)

Parametr ten określa, jaki będzie poziom dźwięku w określonym punkcie (zgodnie z normą powinno być to 1 m od źródła dźwięku) przy doprowadzeniu ustandaryzowanego sygnału.

Pasmo przenoszenia

Ucho ludzkie odbiera częstotliwości w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz. Idealnie byłoby, gdyby zestaw nagłośnieniowy, który planujesz kupić przenosił częstotliwości w całym tym paśmie, ale być może na Twoje potrzeby wystarczy, jeśli głośnik będzie „pracował” np. od 60 Hz. Warto też zwrócić uwagę na dopisek, określający jakie odchylenie od pomiaru występuje w danym modelu. Oczywiście, im większe, tym gorzej, bo oznacza to, że pasmo nie jest „płaskie” i w którymś przedziale brzmienie wytwarzane przez głośnik może być zabarwione.

Zdecyduj, jak ważna jest mobilność systemu

Czy sprzęt będzie cały czas w tym samym miejscu, czy potrzebny Ci system, który będzie bardzo mobilny? Tradycyjne, pasywne systemy PA, są sprzedawane wraz z dodatkowym osprzętem, który może być kłopotliwy do przenoszenia lub przewożenia. Jeśli chcesz często przenosić swoje nagłośnienie, warto rozważyć zakup systemu aktywnego (w którym wzmacniacz jest wbudowany w obudowę głośnika).

Poniżej przedstawiamy 4 propozycji aktywnych kolumn do 3000 zł:

1. Behringer – B115W – kolumna aktywna (cena za parę 2832 zł)

Behringer jest znaną, niemiecką marką, produkującą profesjonalny sprzęt dla muzyków. B115 W to aktywna, dwudrożna kolumna głośnikowa o mocy szczytowej 1000 W, z funkcją Bluetooth i zintegrowanym mikserem. Jest przeznaczona do zastosowań nagłośnieniowych w pomieszczeniach o małej i średniej wielkości. Szeroki zakres dyspersji i wydajne głośniki (15” i 1,35”) spełnią wymagania większości zastosowań w małym lokalu. Głośniki Behringer są częstym wyborem w lokalach, gdzie odbywają się małe koncerty lub wydarzenia, wymagające nagłośnienia.

+ ultraniska waga, kompaktowość

+ technologia Bluetooth A2DP –  łatwy, bezprzewodowy odbiór sygnału z dowolnego urządzenia zgodnego ze standardem Bluetooth

+  wysokiej jakości podzespoły i wytrzymała konstrukcja

+ uniwersalny trapezoidalny kształt obudowy pozwala na różne ustawienia: na statywie lub w ustawieniu „na boku” jako monitor podłogowy

2. DEXON – BC 800A – kolumna aktywna (cena za parę 2580 zł)

Kolejna propozycja to kolumna DEXON, przeznaczona do nagłaśniania bardziej kameralnych wydarzeń. Dexon to czeska firma, specjalizująca się w produkcji szeroko pojętych rozwiązań nagłośnieniowych. Na dwudrożną konstrukcję składają się  8″ głośnik niskotonowy i 25 mm driver wysokotonowy. Sprawdzi się w zastosowaniach konferencyjnych – do nagłaśniania mowy i odtwarzania muzyki z plików. Solidna konstrukcja i wysokiej jakości głośniki są dostępne w bardzo przystępnej cenie.

+ atrakcyjny stosunek jakości do ceny

+ wysoka jakość wykonania

3. BST – PH12-BT – kolumna aktywna  (cena za parę 2398 zł)

Zestaw PH12-BT firmy BST to estetycznie zaprojektowana, aktywna kolumna dwudrożna. Charakteryzuje się mniejszą mocą, niż przykłady z poprzednich punktów i ma nieco większą wagę. Jeśli jednak nie planujesz często przenosić kolumn, ten model może okazać się wyborem dla Ciebie. Zestaw posiada wbudowany odbiornik Bluetooth, a jego maksymalna moc wynosi 500 W.

+ wbudowany odbiornik Bluetooth

+ odtwarzacz MP3 z dużym podświetlanym ekranem LCD

+ tuner FM

4. Voice Kraft PO-15A – aktywna kolumna estradowa (cena za parę 2398 zł)

Kolumna z oferty Voice Kraft posiada dwa głośniki: 15” woofer i 1,75” tytanowy driver. Wbudowany wzmacniacz pozwala na podłączenie poprzez gniazdo JACK 6.3mm mikrofonu  Wzmacniacz posiada też wbudowany odtwarzacz  USB oraz moduł BLUETOOTH. Kolumna charakteryzuje się wysoką skutecznością i posiada szerokie pasmo przenoszenia.

+ wysoki standard wykończenia

+ wysokie poziom max SPL = 121 dB

+ wbudowany odbiornik Bluetooth

Dodaj komentarz