Altus 110 – nieco historii i kilka słów o specyfikacji technicznej. Klasyka PRLu cz. I 1

Altus 110 – ogólnie:

 Altus 110 to jedne z najpopularniejszych zestawów kolumnowych przełomu lat 80 i 90 tych. Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone a jednak… były swoistym symbolem późnego PRL-u. Czy chcemy, czy nie, zawsze pozostaną one w pamięci dzisiejszych 30 i 40 latków.

Altus 110 – historia:

Podobnie jak słynne 140 tki, również Altus 110 powstawał na przełomie dwóch ostatnich dziesięcioleci XX wieku. Wyprodukowany przez Zakłady “Tonsil“, charakteryzował się dość dobrymi parametrami przenoszenia (zwłaszcza w niskich częstotliwościach). Niestety, przetwarzanie średnich i wyższych sygnałów, wciąż było obarczone wieloma błędami (charakterystyczny pisk i wycinanie dużych fragmentów średnich pasm). Mimo to, produkt ten doczekał się swoich wersji eksportowych o dość oryginalnie brzmiących nazwach: Geton, Dynamic Speaker, HGS Electronics.

Altus 110 – specyfikacja techniczna:

Kultowe kolumny ZgB 70-8-061 to trójdrożny zestaw w obudowie Bass Reflex. Wbudowane głośniki średniotonowe charakteryzują się otwartą budową. Osadzono je na charakterystycznym, plastikowym kubku, na którym umiejscowiono również zwrotnicę. Wprowadzenie przełączników o skokowej charakterystyce, pozwoliło na trójstopniowe regulowanie wysokich i średnich tonów (położenie neutralne, dodatnie i ujemne). Fornirowane wykończenie obudowy gwarantuje jeszcze lepsze brzmienie, minimalizując jednocześnie ryzyko powstawania niepotrzebnych rezonansów.

Zastosowane przetworniki:

1. Niskotonowy GDN, w wersji 25/40/3 8 Ω
2. Średniotonowy GDM, w wersji 12/60 8 Ω
3. Wysokotonowy GDWT, w wersji 9/40/5 8 Ω lub GDWT 9/80 (współcześnie)


Pozostałe dane techniczne: 

  • maksymalna moc znamionowa/impedancja wzmacniacza – 70W
  • częstotliwość zwrotnicy: 1.5 i 7 kHz
  • pasmo przenoszenia dźwięku: 40 – 20 000 Hz
  • skuteczność zestawu: 91 dB (+/-).
  • pojemność zestawu: 45 litrów
  • masa całkowita: 19.5 kg.

Podsumowując, kolumny Altus 110 były jak na tamte czasy (i rynkowy realizm) jednymi z najlepszych w Polsce. Choć wielu audiofilów nadal je krytykuje, to jednak bezsprzecznie pozostają one prawdziwą perełką w historii polskich przetworników dźwięku.

One Comment

  1. Altusy w wersji Dynamic Speaker charakteryzujące się normalnym bass-reflexem, nieco zmienioną zwrotnicą i przede wszystkim kopułkowym głośnikiem wysokotonowym są totalnie innymi kolumnami. Miałem Altusy 75 i 110 w oryginalnym stanie, mam od prawie 10 lat Dynamic Speaker HX 80 i te ostatnie brzmią kompletnie inaczej. Całkiem przyzwoicie schodzący i dość szybki bas, przyjemny średni zakres, dość szczegółowe wysokie tony. To pierwsze moje kolumny, poprzez które zacząłem poważniej analizować muzykę. Bardzo ciekawy model wśród Tonsili z lat 80, który nie tylko wygląda, ale w przeciwieństwie do równoletnich Altusów również i brzmi.
    Mają Altusy czasami się zastanawiałem czy np. Creative P5800 poza gorszym basem faktycznie nie jest lepszą opcją do słuchania muzyki, w przypadku HX nie mam żadnych wątpliwości, że deklasują wiele takich zestawów i zestawików, jak też inne różnego pokroju.

Dodaj komentarz