Artykuły

Jaki zestaw kina domowego wybrać?

WYBIERAMY KINO DOMOWE

 

Popularność kina domowego w Polsce zyskuje coraz większą skalę. Dzięki tej technologii w zaciszu domowym możemy zapewnić sobie wrażenia wizualne oraz dźwiękowe niczym w dobrym kinie. Czym kierować się przy wyborze kina domowego zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i zasobu portfela. Rynek oferuje różnego rodzaju kina domowe zarówno w wersji niedrogiej aż po wyposażenie, które jeśli tylko finanse nam na to pozwolą, konkurować może spokojnie z doznaniami z niejednej dobrej sali kinowej.

Zanim zabierzemy się za kupowanie sprzętu koniecznego do skompletowania własnego kina domowego, dobrze poznać poszczególne elementy, żebyśmy wiedzieli co kupujemy i dlaczego. Elementy kina domowego mają wiele zastosowań i dają nam różne możliwości.

Możemy zaprojektować swoją prywatną salę kinową, wyposażoną w super fotele, gwarantujące wygodę jak w kinie, z oświetleniem gasnącym automatycznie po rozpoczęciu odtwarzania, a co najważniejsze z wysokiej klasy projektorem o wysokiej rozdzielczości i rozbudowanym nagłośnienie. Oczywiście jest to wersja super exclusive dla najbardziej wymagających smakoszy, która kosztować będzie niemałe pieniądze.

Decydując się na łatwiejsze rozwiązania możemy również uzyskać zadowalające efekty. Dodatkowo warto podkreślić, że pozwolą nam one zaoszczędzić dobrych parę groszy w naszym portfelu. Taki prostszy system możemy spokojnie ustawić w naszym salonie dziennym, bez konieczności wygospodarowywania specjalnie przyciemnianego i wyciszanego pomieszczenia.

Wystarczająco zadowalające efekty uzyskamy kompletując zestaw składający się ze źródła AV, kolumn głośnikowych oraz amplitunera AV. Początkujący kinomaniacy oraz Ci mniej wymagający zadowolą się na pewno zestawem 5.1 – kanałowym. Natomiast w zakresie optimum znajdziemy nieznacznie droższe zestawy 7.1 – kanałowe.

 

 

Różnica między „5.1” a „7.1

Co oznaczają te terminy? Głośniki w systemie 5.1 (najbardziej podstawowe wyposażenie kina domowego) oznaczają pięć głośników i jeden subwoofer. W zestawie 5.1 znajdują się:

– 2 przednie kolumny

– 2 boczne kolumny efektowe

– 1 głośnik kanału centralnego

System 7.1 dodatkowo posiada 2 tylne kolumny efektowe.

Druga cyfra w tych zestawach to informacja o ilości głośników, które obsługują najniższe częstotliwości. Kanał subwoofera przeznaczony jest tylko do częstotliwości poniżej 120 Hz. Chociaż główne głośniki również mogą przenosić bas to kanał LFE dostarcza dodatkowej „mocy” basu, który potrzebny może być  przy odtwarzaniu filmu.

 

Podstawa kina domowego – źródło kina

Urządzenie podstawowe – źródłowe, odczytywać ma obraz i dźwięk oraz przesyłać je do poszczególnych elementów całego systemu. Funkcję tą może pełnić:

  • Telewizja kablowa i satelitarna – pozwala na przesyłanie danych na coraz wyższym poziomie. Większość nadawców oferuje już opcje HD i wysokiej jakości dźwięk cyfrowy. Do ich odbioru niezbędny jest dekoder telewizji kablowej lub satelitarnej.
  • Strumieniowanie wideo – to transmisja danych np. do telewizora typu „Smart”, odtwarzacza Blue-ray czy konsoli do gier, możliwa w jakości standardowej oraz HD, dostępna poprzez wykorzystanie strumieniowych serwisów.
  • Odtwarzacz DVD – podstawowy format płyty, wciąż szeroko wykorzystywany. Dobry dla mniej wymagających osób o nie najgorszej jakości dźwięku i obrazu.
  • Odtwarzacz Blue-ray – najlepszy rodzaj odtwarzaczy, powoli wypierający DVD. Umożliwia odtworzenie najbardziej wymagających ścieżek dźwiękowych oraz obrazu o wysokiej rozdzielczości. Blue-ray’owskie odtwarzacze są kompatybilne z płytami CD i DVD.

Ekran i telewizor

Wybór właściwego ekranu do wyświetlania filmów to jeden z kluczowych etapów do budowania własnego kina domowego. Istotne przy zakupie telewizora jest to, czy dany model posiada odpowiednią ilość i rodzaj złączy, do których podepniemy nagłośnienie. Najpowszechniej wykorzystywane jest złącze HDMI. Najlepszych rozwiązaniem będzie połączenie go z systemem C.E.C., który ułatwia instalację i późniejszą obsługę kina.

 

Głośniki – rodzaje i zasady rozlokowania

            Najczęściej spotykanym zestawem głośników jest system 5.1 lub 7.1-kanałowy ale spotkać można również bardziej zaawansowane systemy. Najczęściej spotyka się system 7.1. Jaka będzie zatem rola poszczególnych głośników i jak je rozlokować? Przyjrzyjmy się temu bliżej:

– przednie kolumny – odpowiedzialne są za podstawowe dźwięki i dużą część dialogów. To podstawa, na której bazują pozostałe głośniki. Powinny stać po dwóch stronach ekranu/telewizora, w tej samej odległości od siebie i od widza i być ustawione pod kątem 45 stopni (zależnie od pomieszczenia i instalacji). Najlepiej jeśli są ustawione na poziomie ucha, na wprost widza, który siedzi naprzeciwko ekranu. Powinny być odsunięte od ścian bocznych i ściany tylnej pokoju.

centralna kolumna – przekazuje najważniejsze dźwięki i dialogi, umieszczana najlepiej pod lub nad ekranem, wiążąc dzięki takiemu ustawieniu obraz z dźwiękiem.

subwoofer – odpowiada za grzmoty, uderzenia i huki. Jest najtrudniejszy do ustawienia, aby dawać realistyczne efekty. Najkorzystniejsze jest centralne ustawienie z bezpośrednim  stykiem z podłożem. Najgorzej ustawić go w kątach pokoju.

– kolumny efektowe – odpowiadają za dźwięki efektów specjalnych oraz dźwięki tworzące tło przy filmach wysokiej jakości oraz ścieżkach dźwiękowych. Umieść je bocznych ścianach, znacznie powyżej poziomu uszu i nieco z tyłu. Nie nakierowuj ich bezpośrednio na siebie, żeby nie nakierowywać dźwięku. Na tych głośnikach kończy się system 5.1.

– centralne tylne kolumny efektowe – to dzięki nim widz precyzyjnie słyszy dźwięki. Umożliwia słyszenie poruszającego się dźwięku, np. przejeżdżającego samochodu z dokładnym wrażeniem jego przemieszczania się. Ich ustawienie jest niezwykle ważne ale również trudne. Najlepiej ustawić je dość wysoko z tyłu, w odległości 1/3 od każdej z bocznych ścian i od siebie nawzajem.

 

Elektronika – centrum działania

Mózg i serce, najważniejsze organy do działania. W kinie domowym tę rolę spełniają procesor AV i wzmacniacz mocy. Procesor AV odpowiada za przesyłanie dźwięku i obrazu do poszczególnych elementów jak głośniki, ekran lub telewizor. Dzięki niemu możliwa jest dokładna regulacja i dopasowywanie przesyłanego dźwięku, korekta i zmiana poziomu głośności. To system kontrolny dla całego kina domowego.

Najlepszy procesor AV powinien zawierać wystarczającą ilość wejść HDMI, ponieważ ogromna ilość dzisiejszych źródeł wideo wykorzystuje współcześnie właśnie to podłączenie. Przydatne będzie również posiadanie wejścia USB aby słuchać muzyki z telefonu lub innych urządzeń, z którymi możesz połączyć się poprzez USB.

Wzmacniacz mocy odpowiada za właściwe przesyłanie dźwięku. Ściśle współpracuje z procesorem AV, przesyła do niego informacje o dźwięku, jego natężeniu i poziomie, wzmacnia go i rozsyła po głośnikach. Ten proces, poprawnie przeprowadzony, odróżnia słabo zaprojektowane wzmacniacze od tych z najwyższej półki. Dobry wzmacniacz odtworzy wszelkie „smaczki” ścieżki dźwiękowej, od subtelnych, cichych elementów po potężne uderzenia dźwięku.

 

System dzielony vs system łączony (amplituner AV)

Amplituner kina domowego to połączenie procesora AV ze wzmacniaczem. Te elementy w połączeniu zajmują mniej miejsca dzięki czemu są lepsze do niedużych kin domowych. Ogranicza to również koszty. System łączony może, chociaż nie zawsze musi dawać słabsze efekty dźwiękowe. Problemem w konstrukcji łączonej jest fakt, że należy umieścić znacznie więcej obwodów elektrycznych, normalnie znajdujących się w dwóch oddzielnych urządzeniach, w jednym w taki sposób, żeby nie miały na siebie negatywnego wpływu i nie powodowały nieprawidłowości w działaniu całego systemu i nie powodowały zakłóceń w odtwarzaniu. Problemem często jest konieczność „upchania” nie tylko nawet 9-kanałowych wzmacniaczy ale i tunera radiowego czy obwodów audio USB.

System dzielony daje lepsze efekty dźwiękowe, możliwość dodatkowej rozbudowy, wprowadzania unowocześnień, zwłaszcza w zakresie wprowadzanych w szybkim tempie nowości w zakresie procesorów AV. Oczywiście rozwiązanie to jest wyraźnie droższe od systemu łączonego i wymaga większej ilości wolnej przestrzeni.

 

 

Jak uzyskać głęboki bas?

Podczas składania kina domowego kluczowym elementem jest odpowiedni dobór kolumn do wydobycia możliwie najniższych dźwięków. Rynek sprzętowy oferuje dużo kolumn, które albo nie odtwarzają niskich basów lub nie zapewnią oczekiwanego efektu. Najlepszym rozwiązaniem jest  zastosowanie dużych kolumn z dużymi przetwornikami, potęgującymi dźwięk i nadającymi mu głębię. Wymusza to jednak posiadanie odpowiedniej wielkości pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest subwoofer lub skorzystanie z regulacji barwy dźwięku i podbicie niskich częstotliwości. Subwoofer jest kosztowny, ale daje wspaniałe efekty.

 

Jak uniknąć uszkodzenia głośników przy uzyskiwaniu mocnego basu?

Przy budowaniu własnego kina domowego najtrudniej jest wydobyć głębię niskich tonów i basów w taki sposób, aby nie uszkodziły one głośników. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich kolumn głośnikowych. Odtwarzanie niskich i mocnych dźwięków spowodować może powstawanie zniekształceń dźwięku i uszkodzenie przetworników. Dzięki zastosowaniu amplitunera lub oddzielnego procesora AV możemy ustawić czy dana kolumna ma grać jako „mały” głośnik, przesyłający sygnały niskotonowe do subwoofera, czy jako „duży” głośnik pełnozakresowy, przystosowany do odtworzenia głębokich basów.

 

Dobór głośników a barwa dźwięku

Przy budowie kina domowego najlepiej jest oczywiście wybrać najlepszy sprzęt. Im bardziej głośniki są zbliżone do siebie pod względem barwy dźwięku, budowy i zastosowanych materiałów, tym lepiej współtworzą całą oprawę dźwiękową. Gwarantuje to wysoki, realistyczny poziom efektów dźwiękowych. Dlatego warto rozważyć zakup oparty na systemie kolumn głośnikowych z tej samej serii i od jednego producenta. Doświadczone firmy na rynku oferują całą gamę kolumn w pełnym zakresie wykorzystania.

Kino domowe źródłem muzyki

Doskonały dobór głośników odgrywa ogromne znaczenie nie tylko przy jego konstrukcji i przy odtwarzaniu filmów wysokiej jakości ale także pozwala na wydobycie głębi z nagranych koncertów, zarówno przy ciężkich, metalowych i rockowych brzmieniach jak i przy muzyce popularnej a także do idealnego odzwierciedlenia koncertu muzyki symfonicznej. To właśnie miłość do muzyki dla wielu osób jest jednym z impulsów do posiadania kina domowego.

Doskonałe brzmienie muzyki jest nie tylko kwestią dopracowanej elektroniki ale w wielu przypadkach przede wszystkim wysokiej klasy kolumn głośnikowych. Do odtworzenia kina domowego nie będzie konieczne kupowanie ultra drogiego sprzętu, niedrogie głośniki też spełnią swoje funkcję. Jednak aby zagwarantować sobie pożądane efekty dźwiękowe przy odtwarzaniu muzyki warto pokusić się o nagłośnienie oparte o kolumny głośnikowe dedykowane do systemów muzycznych hi-fi. Zagwarantuje nam to pożądany dźwięk muzyki i dobrą jakość efektów dźwiękowych w filmach.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Kino domowe to coraz bardziej popularny temat w Polsce. Wybór odpowiedniego zestawu zależy od upodobań i budżetu. Można zdecydować się na droższy zestaw z projektorem i wygodnymi fotelami, lub wybrać prostszy zestaw 5.1 lub 7.1. Źródłem dźwięku i obrazu może być telewizja satelitarna lub kablowa, strumieniowanie wideo, odtwarzacz DVD lub Blue-ray. Ekran wyświetlający film powinien mieć odpowiednią ilość i rodzaj złączy do podpięcia nagłośnienia. Głośniki w systemie 5.1 lub 7.1 składają się z przednich, bocznych i tylnych kolumn, a także subwoofera. Przednie kolumny odpowiadają za dialogi, centralna za najważniejsze dźwięki, subwoofer za grzmoty, uderzenia i huki, a kolumny efektowe za dźwięki efektów specjalnych. Centralne tylne kolumny efektowe pozwalają słyszeć precyzyjnie dźwięki. Ustawienie głośników jest bardzo ważne dla dobrego doświadczenia.

FAQ:

Jakie złącze jest najczęściej stosowane do połączenia telewizora z kinem domowym?

Najczęściej stosowane jest złącze HDMI.

Jak powinny być ustawione przednie kolumny kina domowego?

Przednie kolumny powinny stać po dwóch stronach ekranu/telewizora, w tej samej odległości od siebie i od widza i być ustawione pod kątem 45 stopni (zależnie od pomieszczenia i instalacji). Najlepiej jeśli są ustawione na poziomie ucha, na wprost widza, który siedzi naprzeciwko ekranu.

Co oznaczają terminy „5.1” i „7.1” w systemach kina domowego?

Terminy „5.1” i „7.1” oznaczają ilość głośników i kanałów. System 5.1 oznacza pięć głośników i jeden subwoofer, natomiast system 7.1 dodatkowo posiada 2 tylne kolumny efektowe.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.