JAMO Concert 9 II – Uniwersalna seria Skomentuj

Niedawno duńska firma JAMO postanowiła odświeżyć swoją serię głośników pasywnych. Stąd wzięła się rzymska liczba II dodana na końcu jej nazwy. Jest to seria eleganckich i ekskluzywnych kolumn zalewająca uszy ciepłym i zbalansowanym brzmieniem.

Wszystkie urządzenia dostępne są w dwóch klasycznych wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Odznaczają się obłym i delikatnym kształtem na froncie. Znajdują się tam srebrne membrany przetworników, które jeszcze bardziej dodają do całości prestiżu. Ponadto możemy zasłonić je materiałowym panelem. Jest on mocowany magnetycznie, więc żadne wkręcanie czegokolwiek nie wchodzi w grę. Takie rozwiązanie jest niewątpliwym atutem. Możemy je w łatwy, niewymagający siły sposób zamontować i zdemontować wedle potrzeb.

Po krótkim wstępie przejdźmy do prezentacji serii Concert 9 II, poprzedzając ją krótkim rozkładem jazdy.

SPIS TREŚCI

  • Prezentacja serii:

1 –  Kolumny podstawkowe

2  – Kolumny podłogowe

3  – Subwoofer

4  – Głośnik centralny

5 – Głośnik surround

  • Techniczne ciekawostki
  • Podsumowanie

 

Prezentacja serii

1. Kolumny podstawkowe

Do pierwszego z nich zalicza się para kolumn podstawkowych JAMO Concert C91 II  oraz JAMO Concert C93 II

Są to kolumny o konstrukcji dwudrożnej w obudowie bass-reflex. Oba modele na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, ale już drugie spojrzenie pozwala dostrzec różnice w wymiarach głośników niskotonowych. Przekłada się to na szerszy zakres przetwarzania częstotliwości w dolnym paśmie. Model C91 został wyposażony w głośnik 4-calowy, natomiast C93 w 6-calowy. Ustala nam to dolną granicę pasma przenoszenia odpowiednio na 65 Hz i 45 Hz. Patrząc obiektywnie granica modelu C91 nie powinna być dla nas satysfakcjonująca, dopóki nie dołożymy do zestawu subwoofera. Nimi zajmiemy się w trzecim punkcie.

Jeśli nie zamierzamy ich ustawiać na biurku tylko planujemy wykorzystanie ich jako część zestawu kina domowego to koniecznością staje się wyposażenie w podstawki, tak aby głośnik wysokotonowy znajdował się podczas odsłuchu mniej więcej na wysokości głowy. Alternatywą dla podstawek są innego rodzaju kolumny w tej serii.

Jamo C 91 II to dwudrożna kolumna głośnikowa wyróżniająca się ciepłym, naturalnym brzmieniem. Nowoczesna technologia wspierająca pracę przetworników zapewnia dźwiękowi wyrazistość i doskonałe podbicie szczegółów.

Innowacyjne technologie zostały wykorzystane także do stworzenia samej konstrukcji. Hybrydowy kompozyt zwiększa wytrzymałość membrany, a jedwabne kopułki głośników wysokotonowych z powiększonym zawieszeniem zmniejszają zniekształcenia. Głośniki średnio i niskotonowe zaprojektowano zgodnie z technologią LDS, która zapewnia czyste przejście pomiędzy górnymi i dolnymi częstotliwościami.

Niewielkie podstawkowe kolumny Jamo C 93 II to moc gładkiego i wyrazistego dźwięku zamknięta w głośniku wysokotonowy 6” i niskotonowym 1”. Producent do stworzenia tego zestawu wykorzystał wszystkie technologie, które sprawdziły się w większych modelach – zawieszenie LDS oraz Technologia ADW gwarantują naturalny i otwarty dźwięk o koncertowym charakterze.

 

 

2. Kolumny podłogowe

Z pomocą przychodzą nam dwa modele “JAMO Concert C95 II” o konstrukcji dwudrożnej oraz trójdrożnej – JAMO Concert C97 II”. Kuszą one nie tylko potężniejszym wyglądem, ale także dźwiękiem wydobywającym się z 6-calowych głośników nisko- i średniotonowych oraz jedwabnego, 1-calowego głośnika wysokotonowego.

Opis zalet zaczniemy od rzeczy nieoczywistej, lecz dającej wymierne efekty – podstawek. Ogólnie rzecz biorąc im mniejszą powierzchnią kolumna styka się z podłożem tym lepiej, ponieważ mniejsza ilość drgań przenosi się do podłoża. Producent zastosował cztery cienkie nóżki, na których opiera się cała konstrukcja. Prawdopodobnie teraz właściciele podłóg wrażliwych na wgniecenia mogą sobie zadać pytanie czy konstrukcja ważąca około 20-25 kg oparta w taki sposób może zostawić w podłodze ślady swojej obecności. Otóż okazuje się, że nóżki są gumowe oraz nie posiadają ostrego zakończenia, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu.

Przechodząc do rzeczy ciekawszych. W konstrukcji zastosowano identyczne przetworniki dla niskich i średnich tonów. Najniższa “membrana” odpowiada za niskie tony, a środkowe (jedna lub dwie w zależności od tego, na który model aktualnie zwracamy uwagę) zajmują się nam częstotliwościami z środka pasma.

Trójdrożna konstrukcja w obudowie bass-reflex to gwarancja mocnego dźwięku, w którym każdy detal jest doskonale podkreślony. Jak w innych kolumnach z serii, Jamo C 97 II stworzona została z użyciem kompozytu wspomagające membranę. Technologia Anti-Diffraction WaveGuide zapewnia świetną słyszalność dźwięku nawet poza miejscem odsłuchu.

Nisko i średniotonowe głośniki umieszczono na zawieszeniu zgodnym z technologią LDS. Głośniki wysokotonowe posiadają jedwabne kopułki zmniejszające zniekształcenia i wpływające pozytywnie na zakres wysokich częstotliwości.

Jamo C 95 II to jedne z najpopularniejszych kolumn w całej serii. To także unowocześniona forma klasycznych i znanych kolumn C 95.

I w tym przypadku mamy do czynienia z obudową bass-reflex oraz innowacyjnym sposobem pracy przetworników. Dźwięk z dwudrożnych kolumn Jamo C 95 II jest ciepły, czysty, donośny.  Technologia LDS wspierająca głośniki niskotonowe, jedwabne kopułki głośników wysokotonowych, wzmocnienie dźwięku ADW i wykorzystanie hybrydowego kompozytu do budowy kolumn przekładają się na finezyjny, doskonale słyszalny dźwięk bez zakłóceń.

 

 

 

3. Subwoofer

W tej serii sprzęt zapewniający nam odpowiednie brzmienie dołów jest dostępny tak jak kolumny – w dwóch wariantach: “Jamo Concert II C910 Sub” oraz  “Jamo Concert II C912 Sub”. Pierwszy z posiada 10-calowy przetwornik niskotonowy, natomiast drugi 12-calowy. Są to przetworniki IMG o dużym skoku membrany, co przekłada się na dobre odwzorowanie dynamiki w najniższym paśmie.

Jak widać na powyższych zdjęciach oba głośniki wyglądają identycznie i zamontowane są w obudowie bass-reflex. Jedyne co je odróżnia to wymiary, pasmo przenoszenia i możliwa dostarczana moc. Oczywiście model z większą membraną przenosi niższe częstotliwość (chociaż zaledwie 3Hz mniej niż C910 Sub)  i jest w stanie przyjmować większą moc RMS (o 50 wat), bez przekraczania dopuszczalnych zniekształceń

4. Głośnik centralny

PrzyJAMO Concert C9 CEN IIponownie mamy do czynienia z konstrukcją dwudrożną w obudowie bass-reflex. Lecz tym razem głośnik wyposażony jest w dwa 4-calowe przetworniki średniotonowe umieszczone symetrycznie względem przetwornika wysokotonowego. Więcej nie ma się co rozpisywać o tym modelu. Temat przetworników został poruszany przy prezentacji poprzednich głośników. Jedyną rzeczą jaką możemy dodać jest przeznaczenie “C9 CEN”  jako głośnik centralny systemu kina domowego, który zdecydowanie zapewni nam klarowne w odbiorze dialogi.

Jamo C 9 CEN II to dwudrożna kolumna centralna wyposażona w dwa 4-calowe głośniki średnio-niskotonowe i 1-calowy rozłączany głośnik wysokotonowy. W połączeniu z bass-reflexem głośniki dostarczają precyzyjny, potężny dźwięk z silnym basem. Solidna obudowa tłumi drgania i chroni od zniekształceń, dzięki czemu nawet wysokie częstotliwości są gładkie i płynne.

5. Głośnik surround

“JAMO Concert C9 SUR II” to głośnik o konstrukcji trójdrożnej, lecz tym razem w odróżnieniu od kolegów z serii nie posiada otworu bass-reflex. Na wyposażeniu znajdują się przetworniki nisko-, średnio- i wysokotonowe. Front zdecydowanie wygląda bardzo podobnie do kolumn podstawkowych. Spośród serii wyróżnia go również mniej obły kształt. Pasmo przenoszenia zaczyna się od 80Hz co w tego typu zastosowaniu głośnika w zupełności wystarczy. Od dołów mamy przecież inny, dedykowany sprzęt.

Trójdrożne kolumny  głośnikowe surround C 9 SUR II to gwarancja ciepłego, a zarazem mocnego brzmienia w każdych warunkach. Oryginalny kształt obudowy i strategiczne rozmieszczenie głośników pozwala na dopasowanie ich niemal do każdej przestrzeni odsłuchowej.

Jamo C 9 SUR to kolejny zestaw, w którym twórcy marki zdecydowali się na wykorzystanie najbardziej efektywnych technologii: LDS, ADW oraz hybrydowego kompozytu. Efektem jest zniewalające brzmienie o dużej czystości i naturalności, a także lekkość wysokich częstotliwości.

Techniczne ciekawostki

  • Przy konstrukcji głośników średnio i niskotonowych w kolumnach podstawkowych i podłogowych użyto nieruchomej kopułki, która nie porusza się wraz z membraną jak to ma miejsce w większości typowych głośników.
  • Przetwornik wysokotonowy posiada poszerzone zawieszenie przez co mniej drgań jest na niego przenoszonych z obudowy, co korzystnie wpływa na jego pracę.
  • Zakup dodatkowego urządzenia umożliwia bezprzewodowe łączenie się z zestawem głośników w systemie transmisji WA-2. Urządzenie wystarczy wpiąć do odpowiedniego wejścia subwoofera C910 lub C912. Kwestia wygody wynikająca z ograniczenia okablowania przy podłączaniu źródła dźwięku ma jednak swoją dosyć wysoką cenę, która oscyluje w granicach 500zł. Przykładowo może to być KLIPSCH WA-2. Jednak każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy w coś takiego inwestować.

Podsumowanie

Seria JAMO Concert 9 II wypada zaskakująco nieźle jak na swój przedział cenowy. Szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, lecz może też dodać charakteru pomieszczeniom innego rodzaju. Jednak mając na uwadze kwestię estetyczną nie można zapomnieć o kwestii brzmieniowej. Stosunkowo niewielkim, bądź też proporcjonalnym do jakości, kosztem otrzymujemy dobrze brzmiący zestaw, którego dowolna konfiguracja nie stanowi żadnego problemu. Stąd pozwoliliśmy sobie użyć słowa “uniwersalność” w stosunku do całej serii.  W najprostszym przypadku – systemie stereo 2.0 lub 2.1 – wybierzemy parę kolumn podstawkowych lub podłogowych z opcjonalnie dobranym subwooferem. Kolejno możemy zaplanować rozszerzenie zestawu o głośnik centralny i dwa głośniki surround, aby zbudować system 5.1. Nie zapominajmy też, że samo postawienie dobrych kolumn w pomieszczeniu nie gwarantuje nam sukcesu. Drugą i nie mniej istotną jego składową jest akustyka pomieszczenia oraz odpowiednie rozmieszczenie kolumn.

Seria Jamo Concert 9 – własna estrada w twoim pokoju

Dzięki możliwościom kolumn głośnikowych z serii Jamo Concert 9 skompletujesz własny zestaw, który pozwoli ci cieszyć się jeszcze lepszą jakością ulubionych utworów muzycznych. Te eleganckie kolumny zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników czystych i wyrazistych brzmień. Najlepiej, jeśli przekonasz się o tym osobiście!

Dodaj komentarz