Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Bi Wiring kable głośnikowe

Bardzo często różnego typu głośniki z wyższej lub średniej półki cenowej w opisie lub w nazwie produktu szczycą się możliwością pracy w układzie bi-wiring. Jeśli nie jesteśmy zbytnio zagłębieni w temat, a dziedzina akustyki nie jest obiektem naszych zainteresowań, wtedy tego typu informacja nie dostarcza nam praktycznie żadnej rzetelnej wiedzy, która pomoże nam określić zastosowanie tego typu systemu.
Postaramy się jednak przybliżyć Tobie czym dokładnie jest ten system oraz jakie profity przyniesie jego wykorzystanie.

Bi wire, co to jest?

Bi wire to nic innego jak podłączenie naszego sprzętu audio do wzmacniacza za pomocą dwóch oddzielnych kabli. W teorii powinniśmy za pomocą tego rozwiązania uzyskać możliwość przesyłania tonów niskich oraz średnio-wysokich oddzielnymi obwodami. Do tego typu podłączenia posłużą nam właśnie kable głośnikowe bi wiring, które są częścią szerokiej oferty naszego sklepu internetowego.

Oczywiście nie wszystkie kolumny będzie można podłączyć do wzmacniacza za pomocą dwóch oddzielnych obwodów. Głośniki muszą w swojej konstrukcji zawierać 4-ry gniazda głośnikowe, które oznaczone są na zewnętrznej warstwie obudowy dwoma plusami oraz dwoma minusami.

Wiemy już czym są kable głośnikowe bi wiring, lecz mamy nadal nikłe pojęcie na temat tego jakie profity osiągniemy wykorzystując tego typu system. Rozdzielenie pasma akustycznego na grupę tonów niskich oraz wysokich pozwoli nam na redukcję zniekształceń sygnałów, które wywoływane są wzajemną korelacją obu głośników.

Bi wiring, jak podłączyć?

Odpowiednia jakość wydobywanego z kolumn dźwięku jest bardzo ważnym elementem, który pozwoli nam w całości oddać się utworowi lub wciągnąć w film wsłuchując się w dobrze skomponowaną ścieżkę dźwiękową. Zastosowanie kabli głośnikowych bi wiring jest może subtelną zmianą, lecz system działa tak jak jego najsłabsze ogniwo, więc nie powinniśmy lekceważyć połączenia wzmacniacza z naszymi urządzeniami audio. Wiemy już jakie osiągamy profity stosując tego typu rozwiązanie, więc warto dowiedzieć się również jak w domowych warunkach wykonać połączenie takiego systemu bez konieczności wzywania specjalisty, który naraziłby nas na kolejne, niepotrzebne koszty związane z robocizną.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest lokalizacja kanałów na tylnej powierzchni obudowy lewego głośnika. Naszym oczom powinny ukazać się 4-ry gniazda głośnikowe, które zostały przez producenta opisane plusami oraz minusami. Następnie to samo powinniśmy wykonać biorąc tym razem jako przedmiot badań wzmacniacz.

Jeśli udało nam się dokonać dokładnego rozpoznania, wtedy powinniśmy czarne przewody z wiązki kabli głośnikowych bi wiring podłączyć do wcześniej znalezionych minusów, a drugą końcówkę również czarną umieścić w minusowym wejściu wzmacniacza po jego lewej stronie.
Podobnie powinniśmy uczynić z pozostałymi przewodami, tym razem czerwonymi i umieścić je w gniazdach, które odpowiadają plusom w głośniku oraz wzmacniaczu. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku prawego głośnika naszego systemu, lecz tym razem przewody wchodzące do wzmacniacza należy podłączyć do wejść sygnowanych dużą literą “R”.