KLIPSH: Czym jest kanał centralny i dlaczego jest mi potrzebny? Skomentuj

Głośnik odtwarzający kanał centralny jest kluczowym elementem systemu kina domowego, ponieważ dostarcza około 70% dialogów z filmów i telewizji. Bez niego tracisz kluczowe elementy tego, co oglądasz. Zaufaj nam – wiemy, o czym mówimy, zwłaszcza na ten temat.

SZYBKA LEKCJA HISTORII KLIPSCH

Zanim zagłębimy się w tajniki najlepszych głośników kanału centralnego, musimy chwilę opowiedzieć o historii.

Starszy wiceprezes marki i rozwoju biznesu Klipsch, Mark Casavant mówi, że założyciel firmy – Paul W. Klipsch (PWK) – jest powszechnie uważany za „ojca chrzestnego” głośników kanału centralnego.

Po tym, jak Klipsch stworzył rewolucyjny Klipschorn, dedykowany do ustawienia w rogu pomieszczenia, PWK czasami w większych pomieszczeniach  znajdował dziurę w obrazie dźwiękowym. Wynikało to z tego, że w większych salach głośniki Klipschorns były szerzej rozstawione.

“Mogłeś cieszyć się występem orkiestry, słuchając dźwięku dochodzącego z prawego i lewego rogu pomieszczenia, ale instrumenty strunowe czy dęte, które w orkiestrze są ustawione na środku, nie były dobrze odzwierciedlone właśnie ze względu na brak głośnika centralnego”, tłumaczy Casavant. Klipsch opracował wtedy obwód, który połączył lewą i prawą stronę, aby zapewnić dedykowany kanał centralny. W tamtych czasach było to czołowym osiągnięciem w ewolucji kina domowego.

JAK DZIAŁA KANAŁ CENTRALNY?

„W kinie domowym kanał centralny jest dedykowany dla dialogów”, mówi Casavant. „Dialogi i efekty pochodzą bezpośrednio ze środka pejzażu dźwiękowego. Centralny kanał to miejsce akcji.”

Casavant mówi, że głośnik kanału centralnego jest również wykorzystywany do „osadzenia” efektów specjalnych w twoich ulubionych hitach kinowych. „Efekty specjalne pomagają opowiedzieć historię” – mówi. „Ale wszystko, co oglądasz, nie jest takie samo bez dialogu”. Wydajny kanał centralny zapewnia, że główna treść dociera do pożądanego miejsca docelowego – odbiorcy (czyli Ciebie).

GŁOŚNIKI CENTRALNE KLIPSCH

SERIA REFERENCE BASE:

Klipsch R-34C – kolumna centralna

Ten model posiada cztery głośniki niskotonowe 3,5” i jeden głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°). Ma bardzo wysoką skuteczność i przenosi niskie częstotliwości już od 89 Hz.

Klipsch R-52C – kolumna centralna

Ten model posiada dwa głośniki niskotonowe 5,25” i jeden głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°). Ma wysoką skuteczność i przenosi niskie częstotliwości już od 89 Hz.

Seria REFERENCE BASE to:

TUBA TRACTRIX® HORN 90° X 90°
Wyjątkowa hybrydowa tuba wysokotonowa Tractrix® zapewnia moc, precyzję i emocje podczas słuchania muzyki na żywo i oglądania filmów.

ALUMINIOWY GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY (LTS) Z KAPTONOWYM ZAWIESZENIEM
Wyjątkowa technologia LTS (Linear Travel Suspension) minimalizuje zniekształcenia gwarantując doskonałe, pełne detali brzmienie. Kapton® jest niezwykle lekkim i sztywnym materiałem stosowanym w zawieszeniach głośników wysokotonowych, w celu zapewnienia wysokiej wydajności oraz poprawy rozdzielczości i precyzyjności. Głośniki wysokotonowe LTS są znakiem rozpoznawczym głośników Klipsch, głównym elementem jednych z najlepszych głośników na świecie.

MIEDZIANE MEMBRANY IMG GŁOŚNIKA NISKOTONOWEGO
Membrany głośników niskotonowych wykonane w technologii IMG (Injection Molded Graphite) są wyjątkowo lekkie, a jednocześnie niezwykle sztywne – umożliwiając przez to niespotykanie szybką odpowiedź w zakresie niskich częstotliwości przy minimalnym zniekształceniu. W połączeniu z głośnikiem wysokotonowym LTS z Tractrix® Horn, zapewnia to najwyższą wydajność głośników w swojej klasie.

SMUKŁA FORMA
Dyskretna elegancja, dopasowana do nowoczesnych płaskich telewizorów.

ZWĘŻONA ZWROTNICA
Zwężana macierz zwrotnicy poprawia rozproszenie, gwarantując lepszą definicją środka – tak istotną dla bogatych w dialogi kanałów centralnych.

ELEGANCKI NOWOCZESNY WYGLĄD
Odsłonięte elementy łączące i eleganckie magnetyczne maskownice nadają głośnikom wysublimowany, nowoczesny wygląd.

OBUDOWA Z MDF POKRYTA ODPORNĄ NA ZADRAPANIA OKLEINĄ WINYLOWĄ
Stylowa estetyka w połączeniu z niezwykłą trwałością będzie się doskonale prezentować w każdym wnętrzu.

WYSOKIEJ JAKOŚCI PROJEKT
Wzmocniona konstrukcja z MDF redukuje drgania obudowy gwarantując redukcję zabarwienia i większą precyzję brzmienia.

SERIA REFERENCE PREMIERE:

Klipsch RP-400C – Kolumna Centralna

Kolumna centralna RP-400C jest konstrukcją z serii Refrence Premiere. To najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W konstrukcji głośników Klipsch Reference Premiere producent zawarł wszystkie najlepsze i sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, hybrydowa tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany Cerametallic , porty bass reflex Tractrix. Obudowy wykonane są z płyty MDF i pokryte winylową okleiną w kolorze Ebony oraz Walnut.

Model RP-400C posiada dwa 4-calowe głośniki niskotonowe Cerametallic™ oraz głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°).

Klipsch RP-404C – Kolumna Centralna

Kolumna centralna RP-404C jest konstrukcją z serii Refrence Premiere. To najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W konstrukcji głośników Klipsch Reference Premiere producent zawarł wszystkie najlepsze i sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, hybrydowa tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany Cerametallic , porty bass reflex Tractrix. Obudowy wykonane są z płyty MDF i pokryte winylową okleiną w kolorze Ebony oraz Walnut.

Model RP-404C posiada cztery 4-calowe głośniki niskotonowe Cerametallic™ oraz głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°)

Klipsch RP-500C – Kolumna Centralna

Kolumna centralna RP-500C jest konstrukcją z serii Refrence Premiere. To najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W konstrukcji głośników Klipsch Reference Premiere producent zawarł wszystkie najlepsze i sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, hybrydowa tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany Cerametallic , porty bass reflex Tractrix. Obudowy wykonane są z płyty MDF i pokryte winylową okleiną w kolorze Ebony oraz Walnut.

Model RP-500C posiada dwa głośniki niskotonowe Cerametallic™ 5.25” oraz głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°)

Klipsch RP-504C – Kolumna centralna

Kolumna centralna RP-504C jest konstrukcją z serii Refrence Premiere. To najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W konstrukcji głośników Klipsch Reference Premiere producent zawarł wszystkie najlepsze i sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, hybrydowa tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany Cerametallic , porty bass reflex Tractrix. Obudowy wykonane są z płyty MDF i pokryte winylową okleiną w kolorze Ebony oraz Walnut.

Model RP-504C posiada cztery głośniki niskotonowe Cerametallic™ 5.25” oraz głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°)

Klipsch RP-600C – Kolumna Centralna

Kolumna centralna RP-600C jest konstrukcją z serii Refrence Premiere. To najbardziej rozpoznawalna i popularna seria głośników Klipsch. W konstrukcji głośników Klipsch Reference Premiere producent zawarł wszystkie najlepsze i sprawdzone rozwiązania techniczne, które powodują tak niepowtarzalny i wyjątkowy charakter brzmienia. Wśród nich: tytanowy głośnik wysokotonowy wsparty technologią LTS, hybrydowa tuba wysokotonowa TRACTRIX®HORN, membrany Cerametallic , porty bass reflex Tractrix. Obudowy wykonane są z płyty MDF i pokryte winylową okleiną w kolorze Ebony oraz Walnut.

Model RP-600C posiada dwa głośniki niskotonowe Cerametallic™ 6.25” oraz głośnik wysokotonowy (tuba TRACTRIX® HORN 90° X 90°)

Seria REFERENCE PREMIERE to:

SILIKONOWA HYBRYDOWA TUBA TRACTRIX® HORN 90° X 90°
Maksymalizuje efektywność i zwiększa szczegółowość przy jednoczesnym skupieniu wysokich częstotliwości w kierunku obszaru odsłuchu. Opatentowana geometria Tractrix® zapewnia najbardziej efektywny przekaz fal o wysokiej częstotliwości do obszaru odsłuchu. Skompresowana silikonowa powierzchnia zapewnia łagodną charakterystykę brzmienia i poprawia szczegółowość. Takie rozwiązanie gwarantuje najczystszy i najbardziej naturalny dźwięk.

TYTANOWY GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY LTS
Wyjątkowa technologia LTS (Linear Travel Suspension) minimalizuje zniekształcenia gwarantując doskonalsze, bardziej szczegółowe brzmienie. Głośniki wysokotonowe LTS to znak rozpoznawczy poprzedniej linii głośników Reference, są więc centralnym elementem jednych z najlepszych głośników na świecie.

WENTYLOWANA KONSTRUKCJA GŁOŚNIKA WYSOKOTONOWEGO
Nowa wentylowana obudowa głośnika wysokotonowego redukuje fale stojące (standing waves), które powodują niepożądane harmoniczne (unwanted harmonics), co pozwala zwiększyć szczegółowość i klarowność wysokich częstotliwości.

MIEDZIANE MEMBRANY IMG GŁOŚNIKA NISKOTONOWEGO
Głośniki Cerametallic™, charakterystyczny element serii Reference Premiere, są wyjątkowo sztywne i lekkie dzięki czemu umożliwiają minimalne zniekształcenie przy maksymalnej wydajności. W połączeniu z głośnikiem wysokotonowym LTS z Tractrix® Horn, zapewnia to najwyższą wydajność głośników w tej klasie.

PORTY TRACTRIX
Porty Reference Premiere z geometria Tractrix pozwalają na najbardziej efektywne i najszybsze wyprowadzanie powietrza z obudowy, a uzyskana w ten sposób redukcja szumu wewnątrz portów zapewnia intensywniejsze niskie częstotliwości. Specjalnie zaprojektowana wewnętrzna struktura portów Klipsch Tractrix pomaga zredukować turbulencje powietrza wpływające do portu. Mniej turbulentne powietrze oznacza redukcję szumów, a przez to czystszy, mocniejszy bas.

NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI MATERIAŁY I WYKOŃCZENIE
Odporne na zarysowania winylowe wykończenie Ebony i elegancki satynowy front obudowy dodadzą szyku każdemu wnętrzu.

WYTRZYMAŁE, ZDEJMOWANE MASKOWNICE
Magnetyczne maskownice pozwalają na łatwą zmianę charakteru – od robiącego oszałamiające wrażenie wyglądu po dyskretną elegancję.

DOPRACOWANE DETALE
Anodyzowane miedziane pierścienie dociskowe, odlewane aluminiowe nóżki, satynowane przegrody oraz wygrawerowane logo nadają serii Reference Premiere II  nowoczesny, ekskluzywny wygląd.

Dodaj komentarz