Kolumny głośnikowe Altus 75 – KLASYKA PRLU CZ. III Skomentuj

Model wszystkim dobrze znany

Altus 75 to najdłużej produkowane przez ZWG “Tonsil” zestawy głośnikowe (od 1984 . Ich produkcja trwała od około 1984 aż do połowy lat 90).

Model powszechnie znany – fani muzyki je kochali lub nienawidzili – kolumny te bywały wręcz obiektem kultu. Zdobycie ich było przedmiotem dumy, a wiązało się często z koniecznością koczowania po nocach pod sklepem firmowym ZWG Tonsil.

Zestawy głośnikowe Altus 75 dedykowane były do muzyki dyskotekowej. W latach 80 i 90 tych były obecne praktycznie wszędzie: w domach, w szkołach, świetlicach, klubach muzycznych i na mniejszych dyskotekach. Głównymi cechami zestawu są “kopiący”, wysoko zestrojony bas i “piskliwe” górne częstotliwości. Zwrotnica została umieszczona na zewnątrz komory głośnika średniotonowego.

Strona wizualna kolumn:
Kolumny były produkowane w wielu wersjach kolorystycznych, od bardzo jasnej, aż po czarną. Głośniki ozdobiono srebrno-czarnymi pierścieniami ozdobnymi.

Przeznaczone do odtwarzania dźwięków przy współpracy ze sprzętem monofonicznym lub stereofonicznym o mocy do 65 W i impedancji 8Ω.  Konstrukcja kolumny została oparta o trzy głośniki:

ZASTOSOWANE PRZETWORNIKI:

 

Kolumna posiadała ponadto dwa przełączniki trójpozycyjne do ustawiania barwy głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego.

Dane techniczne:

  • Moc znamionowa – 65 W.
  • Impedancja – 8 Ω.
  • Efektywność – 91 dB.
  • Pasmo przenoszenia – 45÷20000 Hz.
  • Wymiary – 330x590x260 mm.
  • Masa – 12 kg.
  • Częstotliwości podziału zwrotnicy – 1,2 i 7,0 kHz.

Kolumnowe zestawy głośnikowe Altus 75 nadal cieszą się wielką popularnością u miłośników klasycznych urządzeń nagłośnieniowych. Ceniona jest ich ponadczasowa elegancja, mnogość kolorów oklein. Wyraziste czarno-srebrne diamentowane obudowy głośników podkreślą charakter wielu pomieszczeń – od klasycznych salonów po małe kawiarnie czy puby.

Dodaj komentarz