Model wszystkim dobrze znany
Altus 75 to najdłużej produkowane przez ZWG “Tonsil” zestawy głośnikowe (od 1984 . Ich produkcja trwała od około 1984 aż do połowy lat 90).
Model powszechnie znany – fani muzyki je kochali lub nienawidzili – kolumny te bywały wręcz obiektem kultu. Zdobycie ich było przedmiotem dumy, a wiązało się często z koniecznością koczowania po nocach pod sklepem firmowym ZWG Tonsil.
Zestawy głośnikowe Altus 75 dedykowane były do muzyki dyskotekowej. W latach 80 i 90 tych były obecne praktycznie wszędzie: w domach, w szkołach, świetlicach, klubach muzycznych i na mniejszych dyskotekach. Głównymi cechami zestawu są “kopiący”, wysoko zestrojony bas i “piskliwe” górne częstotliwości. Zwrotnica została umieszczona na zewnątrz komory głośnika średniotonowego.
Strona wizualna kolumn:
Kolumny były produkowane w wielu wersjach kolorystycznych, od bardzo jasnej, aż po czarną. Głośniki ozdobiono srebrno-czarnymi pierścieniami ozdobnymi.
Przeznaczone do odtwarzania dźwięków przy współpracy ze sprzętem monofonicznym lub stereofonicznym o mocy do 65 W i impedancji 8Ω. Konstrukcja kolumny została oparta o trzy głośniki:
ZASTOSOWANE PRZETWORNIKI:
- głośnik niskotonowy GDN 25/40/3 (8 Ω), osadzony w otworze obudowy;
- głośnik średniotonowy GDM 10/60 (8 Ω), osadzony w oddzielnej komorze,
- głośnik wysokotonowy tubowy GDWT 9/40/5 później zastąpiony GDWT 9/80 (8Ω).
Kolumna posiadała ponadto dwa przełączniki trójpozycyjne do ustawiania barwy głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego.
Dane techniczne:
- Moc znamionowa – 65 W.
- Impedancja – 8 Ω.
- Efektywność – 91 dB.
- Pasmo przenoszenia – 45÷20000 Hz.
- Wymiary – 330x590x260 mm.
- Masa – 12 kg.
- Częstotliwości podziału zwrotnicy – 1,2 i 7,0 kHz.
Kolumnowe zestawy głośnikowe Altus 75 nadal cieszą się wielką popularnością u miłośników klasycznych urządzeń nagłośnieniowych. Ceniona jest ich ponadczasowa elegancja, mnogość kolorów oklein. Wyraziste czarno-srebrne diamentowane obudowy głośników podkreślą charakter wielu pomieszczeń – od klasycznych salonów po małe kawiarnie czy puby.