Kolumny głośnikowe – Jakie kable do kolumn wybrać? – Najważniejsze informacje – poradnik zakupu Skomentuj

Kolumny głośnikowe – Najważniejsze informacje

Każdy system nagłośnieniowy, począwszy od tych najprostszych aż po te najbardziej skomplikowane, posiada w swojej budowie dwa kluczowe elementy, które w wymierny sposób wpływają na jakość przetwarzanego dźwięku. Do tego grona należą tak zwane wzmacniacze oraz kolumny głośnikowe, a ich dobra wzajemna korelacja przyczynia się do poprawy nagłośnienia oraz jakości wydobywanego dźwięku. Tematem naszych rozważań w artykule będą kolumny głośnikowe, które postaram się rozebrać na czynniki pierwsze i opisać ich kluczowe elementy pod względem technicznym oraz konstrukcyjnym.

Kolumna głośnikowa – Podstawowe parametry techniczne

Znaczna większość ludzi jest wzrokowcami i najwięcej cennych informacji do przetworzenia dostarcza za pomocą zmysłu wzroku. Sprawia to, że bardzo często nasz wybór jest warunkowany wyglądem fizycznym, który w przypadku urządzeń elektronicznych jest bardzo złudny i często nie oddaje faktycznego stanu urządzenia. Jeśli chcemy dobrze wybrać i być w szerszej perspektywie czasu zadowolonym ze swojego wyboru, wtedy powinniśmy sferę wizualną odrzucić kompletnie na bok i rozpocząć nasze poszukiwania od zgłębienia parametrów interesującego nas głośnika.
Postaram się przybliżyć Tobie co oznaczają poszczególne zapisy, które posiada każda kolumna głośnikowa w swojej specyfikacji.

Jednym z najważniejszych parametrów, które powinniśmy skontrolować przed zakupem danej kolumny głośnikowej, jest pasmo przenoszenia, które jest pierwszą informacją, która może powiedzieć nam o tym czy dany głośnik jest warty naszego zainteresowania. Pasmo przenoszenia informuje nas o potencjale danego sprzętu do przenoszenia fali dźwiękowej w całkowicie niezmienionej formie. Im szersze pasmo, tym mniej częstotliwości jest ucinanych podczas cyklu przetwarzania fali dźwiękowej. Najbardziej powinna nas jednak interesować dolna wartość tego parametru, gdyż różnica pomiędzy głośnikami z niższą oraz wyższą wartością będzie ze strony potencjalnego słuchacza najbardziej widoczna. Jakie pasmo przenoszenia będzie najbardziej korzystne pod względem jakości prezentowanej przez poszczególne kolumny muzyczne? Ludzkie ucho jest wstanie przetwarzać falę dźwiękową w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Reszta częstotliwości nie jest przetwarzana przez nasze zmysły słuchu, więc nie mają one realnego wpływu na nasze odczucia muzyczne. W sklepach znajdziemy jednak propozycje, które gwarantują nam możliwość przetwarzania fali akustycznej o znacznie szerszym paśmie, lecz nauko rzecz biorąc nie powinno to zmienić jakości wydobywanego dźwięku.

Jeśli wykonaliśmy odpowiednią selekcję głośników pod względem pasma przenoszenia, wtedy ilość interesujących nas modeli powinna się diametralnie obniżyć ułatwiając znacząco końcową decyzję. W wyborze pomoże nam również tak zwana moc RMS, która jest kolejnym z kluczowych parametrów kolumn głośnikowych. Czym jest właściwie wyżej przedstawiony parametr? Oznacza on stałą moc jaka może być dostarczana przez wzmacniacz bez realnej możliwości uszkodzenia konstrukcji całego sprzętu. W rzeczywistości, z punktu widzenia potencjalnego słuchacza, im wyższa wartość mocy RMS, tym głośniejszy dźwięk będzie możliwy do odtworzenia bez ryzyka uszkodzenia kolumny oraz zniekształcenia przetwarzanego sygnału akustycznego. Trzeba jednak uważać na oznaczenia prezentowane przez producentów poszczególnych sprzętów, gdyż bardzo często zdarza się, że dystrybutor podaje nam maksymalną moc chwilową, którą może przetwarzać kolumna muzyczna. Ten parametr nie ma niestety realnego wpływu na funkcjonowanie systemu nagłośnieniowego, gdyż jego wartość jest utrzymywana przez kolumnę z reguły tylko przez jedną sekundę. Cykl działania systemu trwa jednak znacznie dłużej, więc tego typu informacja powinna być dla nas całkowicie nieistotna.

W tym momencie na naszej liście interesujących nas modeli powinno znajdować się już naprawdę niewiele jednostek. Wybór możemy sobie jeszcze bardziej ułatwić, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka następnych parametrów, które również mają dosyć duże znaczenie w końcowym efekcie w postaci wywołanej fali dźwiękowej. W specyfikacji dołączonej do każdej kolumny powinniśmy znaleźć punkt sygnowany wyrażeniem “efektywność”. Im wyższa wartość tego parametru została przedstawiona przez producenta tym mniej mocy musimy dostarczyć ze wzmacniacza, aby uzyskać ten sam poziom głośności. Efektywność nie przyczynia się w bezpośredni sposób do zmniejszenia lub zwiększenia jakości danego systemu akustycznego, lecz pozwala nam uzyskać za pomocą jednej kolumny wyższy poziom głośności, co dla wielu użytkowników może być bardzo istotną informacją.

Podsumowaniem naszych poszukiwań najlepszego głośnika powinno być określenie ilu drożnego głośnika będziemy potrzebować. Na rynku dostępne mamy 4-ry warianty, których różnice konstrukcyjne znacząco wpływają na funkcjonowanie całego systemu. Urządzenia możemy podzielić na kolumny trójdrożne, dwudrożne, szeroko pasmowe oraz rzadko spotykane sprzęty z więcej niż trzema drogami przenoszenia pasma. Aby móc określić dokładnie jakiego wariantu potrzebujemy do naszego pomieszczenia powinniśmy zdać sobie sprawę czym są różnice w konstrukcji poszczególnych modeli oraz jaki wpływ mają te różnice na funkcjonowanie głośników. Kolumny szeroko pasmowe skonstruowane są w ten sposób, aby jeden głośnik zajmował się całym pasmem akustycznym. Nie jest to jednak korzystne z punktu widzenia technologicznego, gdyż przesyłanie tak szerokiej fali dźwiękowej powoduje straty jakościowe, słyszalne dla potencjalnego użytkownika. W celu uniknięcia tak dużych strat, wymyślono technologię dwudrożną, która dzieli pasmo akustyczne na dwie części nisko i średnio tonową oraz na wysoko tonową. Każdy głośnik przetwarza swoją część pasma, dzięki czemu straty jakościowe minimalizowane są do absolutnego minimum. Zwiększenie ilości dróg zmniejsza te straty jeszcze bardziej, co w końcowym efekcie daje nam lepszą jakość wydobywanego dźwięku. Niestety im więcej głośniczków w jednej kolumnie, tym bardziej zwiększa się również cena całego zestawu.

Kolumny głośnikowe – Jaka cena?

Ciężko jest ogólnie i dokładnie określić w jakiej cenie powinniśmy zakupić dany sprzęt, aby było to dla nas najbardziej opłacalne ze względów finansowych. Mogę natomiast przedstawić sposób, który w przypadku większości sprzętów świetnie zdaje swój egzamin i powoduje, że nie powinniśmy przepłacić za nisko jakościowy głośnik. Jeśli mamy już wybrane wszystkie kolumny, które pod względem parametrów są dla nas atrakcyjne, wtedy powinniśmy spróbować oszacować korzystny stosunek jakości do ceny. Możemy to zrobić na podstawie trzech przykładowych kolumn, które postaram się ustawić w pozycji od pierwszej do trzeciej, gdzie pierwsza będzie oznaczała najlepszy stosunek cenowo jakościowy. W swoim zestawieniu wezmę pod uwagę trzy modele firmy Monacor ETS-15/WS, ETS-530TW/SW oraz ETS- 442TW/WS, które kolejno kosztują 400, 700 oraz 1400 złotych.

Na pierwszym miejscu uplasowałbym głośnik za 700 złotych. Jego parametry pod względem pasma przenoszenia wyglądają najbardziej interesująco i prezentują się nawet lepiej niż w przypadku głośnika z najwyższej półki cenowej. Traci jedynie nieco w przypadku porównania mocy RMS oraz efektywności, lecz korzyści nie są wymierne do ceny jaką musimy zapłacić za kolumnę ETS-422TW/WS. Wybranie drugiej pozycji jest jednak znacznie cięższym zadaniem, gdyż różnice cenowe są bardzo duże. Wielka jest również różnica w samej jakości oraz parametrach, dlatego wybór będzie stricte subiektywny. W moim rankingu model sygnowany numerem 422 będzie znajdował się pozycję wyżej niż ETS-15/WS, gdyż inwestycja w lepszy jakościowo głośnik w szerszej perspektywie czasu z pewnością mi się zwróci.

Jakie kable do kolumn?

Wybór odpowiedniej kolumny nie jest zadaniem prostym, gdyż każdy najmniejszy szczegół będzie miał bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego systemu. Tym małym szczegółem są właśnie kable do kolumn, które dobrze dobrane pozwolą na jeszcze większą jakość przesyłanego sygnału dźwiękowego. Jak zatem dobrać odpowiednio przewody do naszych głośników? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Postaram się odpowiedzieć na tego typu pytania w dalszej części artykułu.

Kluczowym elementem jest dobranie grubości przewodu, która jest warunkowana mocą danej kolumny. Małe kolumny głośnikowe do 70W będą potrzebowały przewodu o grubości 1,5 mm2. Większe kolumny, które działają powyżej wcześniej przedstawionej mocy, lecz nie przekraczają wartości 120W będą potrzebowały do działania kabla o grubości 2,5 mm2. Głośniki wysokiej mocy, których moc może oscylować w granicach 200W będą wymagały znacznie grubszego przewodu o przekroju 4mm2.

Kolejną rzeczą, która nie powinna zostać przez nas zaniedbana, jest materiał wykonania przewodów. Wybrany przez nas przewód powinien zostać wykonany z całkowicie czystej miedzi, która została delikatnie posrebrzona. Na rynku mamy dostępne różne inne zamienniki, które będą nas kusiły przede wszystkim ceną, lecz ich wybór może pogorszyć przewodność sygnału, co w końcowym efekcie doprowadzi do obniżenia jakości samego dźwięku.

Jeśli wybraliśmy już grubość kabla i materiał wykonania wtedy powinniśmy zainteresować się jeszcze jedyną rzeczą, która również ma realny wpływ na funkcjonowanie całego systemu nagłośnieniowego, jest grubość izolacji. Producenci chcąc uzyskać jak najbardziej konkurencyjny produkt cenowo bardzo często oszczędzają na materiale, z którego wykonują kable. Cieńsza izolacja, to również mniejsza warstwa ochronna przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem fali elektromagnetycznych na przewodność sygnału.

Przy ostatecznym wyborze warto również sprawdzić jaką technologią posłużyli się producenci przy konstrukcji kabla. Na rynku możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami, lecz bardzo często nie wiemy do końca czym charakteryzują się poszczególne symbole. Tak zwany Timer Corect pozwoli nam na przesył niskich oraz wysokich częstotliwości bez opóźnienia pomiędzy dwoma sygnałami. Magnetic Flux Tube będzie wspierał naturalne przesyłanie sygnału oraz wzmacniał basy, a Duraflex zapewnia nas o wytrzymałości izolacji.

Dodaj komentarz