Kolumny głośnikowe jakie wybrać? Zobacz 9 najważniejszych cech. Skomentuj

Wybór dobrych kolumn głośnikowych to nie lada sztuka. Na rynku dostępnych jest ogrom modeli i rodzajów, ciężko zdecydować się na wybór jednego z nich.  Kolumny głośnikowe są podstawowym elementem nagłośnienia, decydują o jakości odtwarzanego dźwięku, więc ich wybór musi być dokładnie przemyślany. Wybierając kolumny, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, które będą decydować o rodzaju kolumn. Trzeba je dopasować do powierzchni i akustyki pomieszczenia, zdecydować się na kolumny podstawkowe lub podłogowe,  dwu lub trójdrożne,  pasywne czy aktywne. Jest to trudny wybór, zwłaszcza dla kogoś, kto pierwszy raz wybiera sprzęt głośnikowy.

Kolumny głośnikowe – jakie pytania trzeba sobie zadać

Pierwsze pytanie, na jakie trzeba odpowiedzieć to, jaką funkcje mają pełnić kolumny. Kolumny mogą służyć do słuchania muzyki, nagłaśniania filmów lub tworzenia muzycznego tła w czasie prac domowych. Warto zastanowić się, gdzie będą stały, z jakim sprzętem będą współpracowały, ile można przeznaczyć na nie pieniędzy. Ważne jest, czy kolumny będą miały być w przyszłości rozbudowane, na jak długi okres mają wystarczyć. Należy także przemyśleć, jakie brzmienie jest najbardziej oczekiwane, istotny jest także wygląd kolumn, sposób ich zabezpieczania, powinny również pasować do wystroju pokoju. Znając odpowiedź na podstawowe pytania, można zacząć poszukiwania idealnych kolumn.

Rozmiar kolumn

Rozmiar kolumn musi być dopasowany do rozmiaru pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Istotne jest, aby nie wstawiać zbyt dużych kolumn do małego pokoju, ponieważ nie wywoła to oczekiwanego efekty, dynamika będzie słaba, a stereofonia  stłumiona. Podobna sytuacja będzie w odwrotnym przypadku, gdy do dużego pomieszczenia zostaną wybrane za małe kolumny. Będzie to skutkować brakiem niskich tonów oraz kiepskim wypełnieniem pomieszczenia dźwiękami. Podstawowa zasada mówi, że do małego pokoju lepszym wyborem będą kolumny podstawkowe, z jednym, dwoma głośnikami, a do dużego salonu kolumny podłogowe, z kilkoma głośnikami.  Oczywiście trzeba wziąć też pod uwagę również kształt pokoju, jego wysokość oraz ilość wyposażenia, wytłumienie i rodzaj materiału, z jakiego wykonano sufit i ściany.

Zestawy pasywne i aktywne

Zestawy aktywne będą lepszą opcją dla początkujących audiofilów, ponieważ ich zakup nie wymaga dużej wiedzy. Nie trzeba zastanawiać się nad wyborem poszczególnych paramentów, ponieważ zdecydował o tym producent. Kolumny aktywne to takie, które mają wbudowany wzmacniacz, mogą również mieć regulacje głośności i inne dodatki. Dla bardziej doświadczonych użytkowników dobre będą głośniki pasywne, które do działania potrzebują wzmacniacza. Dzięki temu audiofile mogą wykazać się swoją wiedzą i dobrać wzmacniacz odpowiadający oczekiwaniom.

Kolumny głośnikowe podłogowe i podstawowe.

To kolejna istotna kwestia, przy wyborze kolumn. Jak już wcześniej wspomniano, rodzaj kolumn należy dopasować do wymiarów i charakteru pomieszczenia, ale trzeba zwrócić uwagę również na inne parametry. Warto zastanowić się, gdzie będą stały kolumny, jakiej mogą być wielkości, czy będzie zachowana wystarczająca odległość od ściany. Najczęściej wybierane są kolumny podłogowe, ale i jeden i drugi typ kolumn ma swoje plusy i minusy.

  • Kolumny podłogowe zapewniają z reguły większą dynamikę i lepsze pasmo przenoszenia oraz głęboki bas, czyste średnie i wysokie tony. Oferują je wszyscy znani producenci, dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
  • Kolumny podstawkowe (zwane też uniwersalnymi) są zwykle tańsze i bezpieczniejsze, łatwiej dopasować je do akustyki pokoju. Sprawdzą się w sytuacji, gdy na podłodze brakuje miejsca na podłogówki, a kolumny mogą stać tylko na szafie lub regale. W takim wypadku trzeba szukać modeli z wylotem tunelu rezonansowego z przodu lub w zamkniętej obudowie, niepompujących powietrza do tyłu. Kolumny podstawkowe można z łatwością podłączyć do komputera, kina domowego czy konsoli. Jeżeli kolumny podstawkowe oferują za mało basu, dobrym rozwiązaniem może być zakup subwoofera, z własnym wzmacniaczem.

2 czy 3 drożne? Oto jest pytanie.

Kolumna musi odtwarzać trzy pasma, tj., niskie, średnie i wysokie. Może to robić w dwojaki sposób, tzn. poprzez oddzielne głośniki średniotonowy i niskotonowy lub jeden wspólny głośnik średni-niskotonowy. Według znawców tematu lepszym rozwiązanemu jest głośnik pierwszego typu, czyli 3-drożny. Większość kolumn trójdrożnych posiada trzy lub cztery głośniki. Głośniki dwurożne zapewniają jednak lepszą spójność dźwięku, a trójrożne lepsze odtwarzanie tonów niskich i średnich, które decydują o barwie dźwięku. Na audiofilskim rynku dostępne są również kolumny jednorożne,  szerokopasmowe, które potrzebują specyficznych przetworników.

Głośniki w kolumnach

To bardzo ważny element dla wszystkich miłośników dobrego brzemienia. W każdej kolumnie powinny znaleźć się minimum dwa głośniki, a im ich więcej, tym lepiej. Dźwięki są rozdzielane na poszczególne kolumny za pomocą zwrotnicy. Warto zaznajomić się z materiałem, z jakiego zostały wykonane membrany, bo każdy z nich ma inne właściwości brzmieniowe oraz pobiera inną ilość prądu. Ogólna zasada mówi, że membrany papierowe i polipropylenowe dają cieplejsze, naturalne  brzmienie, aluminiowe – bardzo dokładne i głębokie, a wykonane z włókna węglowego – szybkie i neutralne. Najbardziej popularne są membrany papierowe, które mimo długiego istnienia na rynku, są nadal stosowane przez większość znanych producentów. W najdroższych modelach kolumn występują membrany krystaliczne lub metalowe. Inne ważne elementy to kosze, magnezy czy cewki.  Głośnik wysokonowy w kolumnach może być kopułkowy lub tubowy, czasami zdarzają się głośniki wstęgowe. W kolumnach najczęściej występują głośniki o wymiarach 15-18 cm, które zapewniają dobrą jakość brzmienia.

Rodzaj obudowy

Kolumny głośniowe mogą występować w otwartej lub zamkniętej obudowie. Określa ona charakter brzemienia. Obudowa powinna być ciężka i stabilna, najczęściej jest wykonana z drewna, mdf, a nawet kamienia czy szkła. Uważa się, że najlepszym materiałem jest drewno, ponieważ wpada naturalnie w drgania i nie zniekształca dźwięku. Najbardziej znana jest obudowa bas-refleks. Jest to skrzynia z tunelem wentylacyjnym, który jest odpowiedzialny za przepuszczanie pompowanego przez membrany powietrza, ale również za wprowadzenie własnego rezonansu. Mimo niewielkiego rozmiaru, pozwala uzyskać najlepsze rozciągniecie pasma w dół. Obudowa tego typu, gdy posiada port umieszczony z tylu,  może podbijać bas, co często może wywoływać niekorzystny efekt buczenia. Obudowa zamknięta lepiej odwzorowuje basy, czyli niskie częstotliwości, a otwarta jest głośniejsza, bas jest gorzej kontrolowany, może być nierówny i dudniący.  Obecnie konstrukcje otwarte występują coraz rzadziej.

 

Parametry elektryczne – na co zwracać uwagę?

Omawiane paramenty są bardzo ważne, ponieważ decydują o tym, czy sprzęt będzie współpracował z innym urządzeniami, decydują także o jakości dźwięku.

  • Impedancja – wartość wyrażana w omach, która decyduje o technicznym dopasowaniu wzmacniacza i kolumn. Mówi, jakiej wartości rezystor widzi wzmacniacz. Najczęściej wynosi 4,6,8 omów.
  • Efektywność (skuteczność, sprawność)) – wyrażana w decybelach, decyduje o natężeniu dźwięku, który wytwarza kolumna. Musi być dopasowana do wzmacniacza. Im wyższa skuteczność, tym mniej mocy potrzeba, aby uzyskać duże natężenie dźwięku, czyli im skuteczność wyższa, tym głośniki będą głośniejsze.
  • Pasmo przenoszenia, czyli przedział częstotliwości niskich i wysokich. Najbardziej polecane są kolumny generujące falę akustyczną w przedziale od 20 do 20000 Hz.
  • Moc – nie jest to obecnie bardzo ważny parametr, ponieważ moc jest najistotniejsza w przypadku wzmacniacza. Kiedyś uważano, że kolumna powinna posiadać moc maksymalnie większą niż maksymalna moc wzmacniacza, jednak dzisiaj nie zwraca się na to uwagi. Dobrej jakości kolumny powinny mieć moc ok. 100W.

 

Budżet na kolumny głośniowe

Cena kolumn głośnikowych waga się do kilkuset złotych do kilkuset tysięcy. Oczywiście, te najdroższe modele nie są polecane raczej do użytku domowego, ale kupując kolumny, warto przeznaczyć na nie trochę więcej pieniędzy. Jest to najważniejszy element nagłośnienia, więc nie warto kupować modeli z dolnej półki.  Warto wybrać kolumny znanych producentów, ponieważ daje to większą gwarancję jakości oraz ułatwia sprzedaż, gdy zajdzie potrzeba wymiany ich na inne. Najbardziej znani producent kolumn głośnikowych to Klipsch, JVC, JBL, Yamaha, Tonsil, ELAC czy Magnat. Dobrym pomysłem może być zakup kolumn używanych, z górnej półki. Mogą oferować dużo lepszą jakość dźwięku niż nowe, tańsze kolumny.

Zabezpieczanie kolumn

Ta kwestia jest najbardziej istotna w przypadku kolumn podłogowych, dla których mają łatwy dostęp wszyscy domownicy.  W sytuacji, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, trzeba wybrać kolumny dobrze zabezpieczone. Warto zdecydować się na model, który będzie wyposażony w maskownice. Może być przymocowane na magnez lub kołki. Lepszym, mimo że mniej estetycznym rozwiązaniem, będą kołki, ponieważ maskownice z magnesem można z łatwością otworzyć. Kolumny powinny być stabilne, tak aby nie dało się ich łatwo przewrócić. Monitory muszą być umieszczone na masywnych i stabilny podstawkach, kolumny podłogowe mogą mieć przykręcane nóżki, kolce wkręcane w obudowę, mogą również posiadać cokoły stabilizujące. Upadek kolumny może być niebezpieczny, bo oprócz uszkodzenia obudowy, grozi im urwanie magnesu. Mogą też spowodować zagorzenie dla małych dzieci.

Jak widać, wybór kolumn to trudna sprawa. Aby wybrać sprzęt, trzeba  posiadać podstawową wiedzę na temat głównych parametrów oraz określić swoje potrzeby. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które kolumny będą najlepsze, bo jest to zawsze indywidualna kwestia, zależna od wielu czynników. Kolumna musi odtwarzać muzykę tak, aby sprawiało to przyjemność osobie słuchającej. Należy zapamiętać, że efekt końcowy brzmienia, nie zależy od samej kolumny, ale również od współdziałania z pozostałym elementami. Najważniejszą sprawą, jaką należy zrobić, kupując kolumny głośnikowe, jest odsłuchanie sprzętu. To podstawa, która pozwoli stwierdzić, czy kolumna spełnia oczekiwania. Dobre salony muzyczne każdorazowo oferują możliwość odsłuchu.

Dodaj komentarz