Końcówka mocy – jak działa? Czym się różni od wzmacniacza? Skomentuj

Jeśli zależy ci na wzmocnieniu sygnału dobiegającego z elektroakustycznego źródła, z reguły pierwszym pomysłem jest zakup wzmacniacza zintegrowanego – jednego, wielofunkcyjnego urządzenia. Okazuje się, że o wiele lepsze efekty dźwiękowe możesz uzyskać, wykorzystując możliwości elementu wzmacniacza, jakim jest końcówka mocy.  Zaskoczony? Dowiedz się, jak działa ostatni element toru wzmacniającego i czym różni się od klasycznego wzmacniacza.

Końcówka mocy, a wzmacniacz. Co wybrać? – zobacz kategorie produktów końcówki mocy

Wzmacniacze zintegrowane zyskały popularność dzięki wygodzie stosowania – decydując się na to rozwiązanie wybierasz jedno, kilkufunkcyjne urządzenie. Każdy audiofil wie jednak, że zintegrowany system nie jest w stanie zapewnić takich doznań słuchowych, jak mają to w zwyczaju dobre, „dzielone” wzmacniacze. Wówczas warto zaznajomić się z pojęciem końcówki mocy – co to takiego i jakie możliwości akustyczne zapewnia? O czym warto pamiętać podczas wyboru między końcówką mocy, a wzmacniaczem?

Ale od początku… jak działa wzmacniacz?

Wzmacniacz to urządzenie audio, które – zgodnie ze swoją nazwą – służy do wzmacniania sygnałów elektrycznych, które docierają ze źródła elektroakustycznego (np. mikrofonu, instrumentu elektrycznego, odtwarzacza). Należy podłączyć go pomiędzy sprzętem odtwarzającym dźwięk, a kolumnami. Wzmocniony sygnał zostaje przetworzony w fale akustyczne, a rezultatem jest dźwięk o polepszonej jakości.

Jak zbudowany jest wzmacniacz?

Popularnym rozwiązaniem jest obecnie wzmacniacz zintegrowany. Jest on zbudowany z przedwzmacniacza, układu zasilania oraz końcówki mocy. Jego konstrukcja może opierać się np. o tranzystory czy lampy elektronowe.

Pierwszy element (przedwzmacniacz) odpowiada za pobór niewielkiej ilości prądu z urządzenia odtwarzającego dźwięk. Następnie prąd kierowany jest do wzmacniacza. Końcówka mocy odpowiada z kolei za wzmocnienie prądu i napięcia.

Końcówka mocy – co to takiego?

Wiesz już, że końcówka mocy jest ostatnim elementem toru wzmacniającego. Warto zwrócić uwagę na to, jak dokładnie działa końcówka mocy; jak wygląda i jakie możliwości akustyczne oferuje. Do jej zadań zalicza się dodatkowe wzmocnienie sygnału oraz zasilenie głośników, których kolumny przekształcają sygnał w fale akustyczne. Efektem procesu jest czystszy i mocniejszy dźwięk.

końcówka mocyKońcówka mocy przez wielu uważana jest za absolutnie najważniejszy element toru wzmacniającego. To właśnie ona dostarcza całemu systemowi tyle mocy, by ten mógł pokazać swoje możliwości w pełnej krasie.

Końcówka mocy, a wzmacniacz. Czym się różnią?

Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy końcówką mocy, a wzmacniaczem zintegrowanym? Przede wszystkim, ta pierwsza może działać samodzielnie. Oznacza to, że końcówki mocy mogą odbierać sygnał z przedwzmacniacza i zasilają kolumny prądem w ilości niezbędnej do ich wysterowania. Jednocześnie, końcówka mocy może być całkowicie niezależnym urządzeniem, którym można sterować za pomocą regulowanego wyjścia w odtwarzaczu. Brak przedwzmacniacza i wzmacniacza skraca ścieżkę dźwięku, co zwiększa szanse na lepsze brzmienie, niż w przypadku wzmacniacza zintegrowanego.

Końcówka mocy: zalety i rodzaje

Wiele osób nadal decyduje się na zakup zintegrowanego wzmacniacza lub amplitunera. Powód jest prosty – to jedno urządzenie stojące na półce, zamiast kilku oddzielnych sprzętów. Tymczasem, aby móc zasilić głośniki końcówką mocy, trzeba liczyć się z dwu lub trzyelementowym systemem. Dlaczego warto wziąć to pod uwagę? Odpowiedź jest prosta: jakość brzmienia będzie o wiele lepsza. Jeśli więc naprawdę zależy ci na dźwięku najwyższej jakości, zdecyduj się na system, w którym to właśnie końcówka mocy „gra pierwsze skrzypce”.

 

Do przykładowych rodzajów końcówek mocy można zaliczyć:

1. Monobloki (końcówki mocy mono)

Doskonale wzmacniają sygnał audio, a jednocześnie są najbardziej wydajne prądowo. Obsługują tylko jeden kanał. W tej grupie końcówek mocy znajdziesz również modele dedykowane subwooferom pasywnym, wykorzystywanym np. w ściennych instalacjach kina domowego.

2. Końcówki mocy stereo

Końcówka mocy stereo przekaże sygnał jednocześnie do dwóch głośników. Możesz zastosować ją ze stereofonicznym przedwzmacniaczem lub amplitunerem kina domowego.

3. Końcówki mocy do kina domowego

Jeśli chcesz stworzyć referencyjny zestaw kina domowego, wybierz końcówki mocy dedykowane temu rozwiązaniu. Najczęściej wybierane modele to 5.0 oraz 7.0.

Parametry końcówki mocy – na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać podczas doboru końcówek mocy. Podczas poszukiwań powinieneś zwrócić uwagę na szczegóły takie, jak:

  • moc wyjściowa sygnału na kanał przy właściwej oporności głośników,
  • końcówka mocy, a ilość kanałów pracy (mono/stereo/kino domowe),
  • rodzaje złącz sygnału wejściowego z przedwzmacniacza (RCA/XLR)
  • rodzaj konstrukcji (tranzystorowa/lampowa),
  • stosunek sygnału do szumu,
  • zniekształcenia THD.

Jeśli zależy ci na prawdziwym, audiofilskim systemie nagłośnienia, lecz nie dysponujesz odpowiednio dużą wiedzą na temat końcówek mocy, zgłoś się do nas. Specjaliści z firmy Akustyka z chęcią doradzą ci, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku!

Dodaj komentarz