Mercedes W140 – budowa systemu audio od zera na rodzinie produktów marki Audison i JL Audio Skomentuj

Mieliśmy przyjemność budowania od zera kompletnego sytemu audio w klasycznej limuzynie, Mercedesie W140. Oryginalne nagłośnienie Bose nie było złe, lecz lata dały o sobie znać i powstała konieczność zamontowania czegoś lepszego i bardziej nowoczesnego. Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie produktów włoskiej firmy Audison, a także dwóch subwooferów JL Audio. Łącznie zamontowaliśmy 12 głośników zasilanych dwoma wzmacniaczami z 9-kanałowym procesorem DSP.

Głośniki we frontowych drzwiach były zamontowane w sposób dosyć nietypowy i niespotykany w nowszych pojazdach, z którymi zazwyczaj mamy do czynienia. Standardowo głośniki włożone są na fabrycznych dystansach w metalową komorę drzwi. W przypadku Mercedesa, w drzwiach znajdowały się specjalne komory z bass-reflexem zawierające głośniki nisko oraz wysokotonowe. Dodatkowo wymiary oraz kształt otworów montażowych były dosyć nietypowe więc konieczne było rzeźbienie aby możliwe było zastosowanie głośników aftermarketowych. Tylne drzwi nie posiadały ani komór ani standardowo montowanych głośników, więc można było śmiało założyć że tył to tylko delikatne uzupełnienie sceny na tylnich pasażerów. W związku z tym zamontowaliśmy głośniki na oryginalnych stelażach, aby uzupełniały one średnie i wysokie tony. O odpowiednią ilość basu zadbała bogato wyposażona tylna półka.

Samochód przyjechał do nas w stanie “surowym”. Nasze zadanie zostało więc dosyć ułatwione przez brak tapicerki i innych elementów wnętrza utrudniających zazwyczaj montaż nagłośnienia. Wzmacniacze zostały zamontowane w bagażniku w miejscu oryginalnego wzmacniacza i zmieniarki Bose. Do stelaża przymocowano obitą kocem filcowym deskę ze sklejki, z przytwierdzonymi wzmacniaczami. Wzmacniacz 8-kanałowy z DSP zasila wszystkie głośniki we wnętrzu kabiny pasażerskiej. Dodatkowy wzmacniacz 4-kanałowy zasila głośniki niskotonowe oraz subwoofery w tylnej półce. Finalnie zamontowany zostanie radioodtwarzacz Pioneera 1-DIN z wysuwanym ekranem, a 3 pary wyjść RCA pozwolą na odpowiednie wysterowanie sygnału. Do wzmacniacza z DSP wystarczy jedna para, gdyż cała kontrola nad dźwiękiem odbywa się poprzez specjalnie oprogramowanie dostarczane przez Audisona, po podłączeniu do komputera.

Dodaj komentarz