Mikrofon bezprzewodowy – Jaki wybrać? Skomentuj

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to z pewnością masz dylemat lub może nawet problem z wyborem odpowiedniego sprzętu do rejestru dźwięku za pomocą systemu bezprzewodowego. Nic w tym dziwnego, gdyż ilość dostępnych na rynku opcji potrafi doprowadzić do bezsenności nawet największych specjalistów z dziedziny muzycznej oraz akustycznej. Jeśli chcesz podjąć najlepszą możliwą decyzję, aby być najbardziej usatysfakcjonowany ze swojego wyboru i używać go w poczuciu dobrze wydanych pieniędzy, wtedy powinieneś na samym starcie odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie przewidywanej funkcjonalności. Następnie warto przestudiować parametry wybranych modeli i wtedy będziesz mógł zdecydować, która z wielu dostępnych jednostek wydaje Ci się najbardziej korzystną opcją. W dalszej części artykułu postaram się przeprowadzić Cię przez cały, opisany przed chwilą, cykl wyboru odpowiedniego sprzętu.

Mikrofony bezprzewodowe – Zastosowanie

Wybór odpowiedniego sprzętu zawsze powinniśmy rozpocząć od określenia, do czego tak naprawdę będzie nam on służył, gdyż nawet najlepszy mikrofon nie będzie spełniał odpowiednio swojej roli, gdy nie zapewnimy jemu odpowiedniego środowiska pracy. Jest to bardzo ważne, gdyż mikrofon bezprzewodowy do śpiewania będzie posiadał znacznie inną charakterystykę niż mikrofon bezprzewodowy krawatowy. Taka sama sytuacja występuję z mikrofonami scenicznymi, studyjnymi oraz mikrofonami do śpiewania dla dzieci. Jeśli określimy oczekiwane zastosowanie, wtedy będzie nam znacznie łatwiej odnaleźć się w całym spectrum różnych dostępnych opcji.

  • Mikrofon bezprzewodowy do śpiewania – Jednostki bezprzewodowe do śpiewania bardzo często używane są przez artystów lub prezenterów na scenach. Powód wykorzystania akurat bezprzewodowej formy mikrofonu jest bardzo prosty. Jest to po prostu bardzo wygodne, kable nie kręcą się na scenie, a wszystko wygląda ładnie oraz estetycznie. Tego typu sprzęty cechują się z reguły znacznie węższym pasmem przenoszenia od mikrofonów studyjnych. Pasmo przenoszenia odpowiada za możliwości mikrofonu do rzetelnego odwzorowania rzeczywistych dźwięków, szerokie pasmo sprawia, że mikrofon jest bardzo czuły, a to nie współgra odpowiednio z dosyć głośnym otoczeniem scenicznym. Ponad to, tego typu mikrofony są bardzo trwałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
  • Mikrofon bezprzewodowy krawatowy – Tego typu jednostka sprawdza się idealnie jako urządzenie rejestrujące lub przekazujące dźwięk podczas wywiadów. Rozmówca dzięki niewielkiej formie mikrofonu może kompletnie zapomnieć o jego obecności i znacznie łatwiej będzie się jemu otworzyć i odpowiedzieć szczerzej na dane tematy. Poza tym tego typu sprzęt cechuje się niewielką ceną jaką musimy zapłacić za niego zapłacić. Taki sprzęt możemy również wykorzystać jako bezprzewodowy mikrofon do kamer, który znacząco poprawi jakość audio naszego nagrania, które w innym wypadku musiałoby zostać zarejestrowane wbudowanym mikrofonem w kamerę, który z reguły jest bardzo wątpliwej jakości.
  • Mikrofon bezprzewodowy nagłowny – Jeśli Twoja praca wymaga ciągłej możliwości użycia obu rąk, wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie mikrofon nagłowny. Tego typu rozwiązanie pozwoli Tobie na przesyłanie lub rejestrowanie dźwięku podczas wykonywania dynamicznych ruchów bez konieczności ciągłego trzymania mikrofonu w rękach. Takie jednostki bardzo często używane są w pracy animatora lub w gastronomi, gdzie używanie mikrofonu w tradycyjny sposób jest albo niekomfortowe, albo niehigieniczne.
  • Mikrofon bezprzewodowy bluetooth – Tego typu sprzęt jest bardzo specyficznym urządzeniem, które znacząco odbiega od standardów, które wytyczyła nam pozostała reszta jednostek. Bardzo często służy on jako mikrofon bezprzewodowy do karaoke lub mikrofon bezprzewodowy dla dzieci, gdyż wbudowany w system moduł bluetooth pozwala na wmontowanie w urządzenie głośniczka, który w czasie rzeczywistym potrafi odtwarzać odczytane sygnały dźwiękowe. Tego typu sprzęt jest bardzo dobrą opcją na wszelkiego rodzaju spotkania towarzyskie, lecz z pewnością nie uzyskamy nim dobrej jakości audio.

Mikrofony bezprzewodowe – Parametry

Jeśli chodzi o same parametry urządzenia, to je można opisać dosyć ogólnie, gdyż każda z przedstawionych wartości ma podobny wpływ na działanie oraz funkcjonowanie mikrofonu. Im lepsze parametry będzie posiadał nasz mikrofon, tym lepszą jakość nagranego lub przetworzonego sygnału audio uzyskamy w finalnym efekcie. Warto zatem chociaż trochę poczytać o tym co odpowiada za jakość mikrofonu, gdyż w innym wypadku możemy dać sią naciągnąć na sprzęt kompletnie nie atrakcyjny pod względem jakości do ceny.

Kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę już na samym początku, żeby pozbyć się z listy wymarzonych sprzętów tych, które są nieadekwatne oraz nieodpowiednie względem naszych oczekiwań, jest czułość membrany naszego urządzenia. Im wyższa wartość zapisana obok wyrażenia “czułość” tym nasz mikrofon dokładniej oraz bardziej szczegółowo będzie mógł odwzorować wszystkie dźwięki otoczenia i przetworzyć je dalej w całkowicie niezmienionej formie. Oczywiście czułość należy dobierać odpowiednio do warunków akustycznych pomieszczenia, gdyż w miejscu, gdzie jest duże echo lub natężenie szumów mikrofon studyjny będzie rejestrował oprócz naszego głosu również te niekorzystne zakłócenia. Dlatego też mikrofony scenicznie posiadają znacznie niższą czułość, gdyż na hali, gdzie odbywają się różne wydarzenia poziom zakłóceń jest znacznie powyżej przeciętnej i nasz głos gubiłby się w różnych pogłosach oraz szumach.

Niebywale istotną rzeczą jest również kierunkowość mikrofonu. Ten parametr musimy jednak opisać osobno na podstawie każdego z wyróżnionych wcześniej typów, gdyż dzięki temu dana jednostka jest wstanie dobrze funkcjonować w zakresie swoich obowiązków. Jeśli nasz mikrofon będzie użytkowany jako urządzenie sceniczne lub jako mikrofon bezprzewodowy do komputera, wtedy możemy pokusić się o sprzęt, który będzie rejestrował oraz przetwarzał sygnał dźwiękowy tylko z jednego kierunku, na wprost od artysty, mówcy lub prezentera. Jeśli natomiast nasz mikrofon będzie służył nam jako element rozrywki towarzyskiej przy karaoke, gdzie wiele osób będzie musiało móc śpiewać w jednym momencie do jednego mikrofonu, wtedy korzystnym będzie wyposażyć swoją jednostkę w wielokierunkową możliwość przetwarzania fali dźwiękowej.

Charakterystyka częstotliwościowa to kolejny parametr, który będzie bardzo istotny w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu względem naszych preferencji. Zanim jednak zdecydujemy jaki sprzęt jest nam najbardziej potrzebny, należy chociaż trochę naszkicować sobie definicję oraz znaczenie tego pojęcia. Charakterystyka częstotliwościowa, najprościej mówiąc oznacza to w jakiej formie będzie przekazywane pasmo akustyczne z otoczenia do urządzenia, pod które podpięty jest nasz mikrofon. Jeśli charakterystyka jest zbieżna do wykresu płaskiego, w formie linii prostej, wtedy fala dźwiękowa nie będzie w żaden sposób przekształcana. Istnieją niekiedy potrzeby, aby któraś z częstotliwości była delikatnie “podbita” względem reszty I wtedy wybiera się mikrofon o innej charakterystyce.

Mikrofon bezprzewodowy – opinie

Mikrofony bezprzewodowe cieszą się dosyć dużą oraz ciągle rosnącą popularnością. Jeśli chodzi o rozwiązania studyjne, to w dalszym ciągu większe zaufanie wzbudzają jednak jednostki stacjonarne, lecz jednostki przenośne lub te z modułem bluetooth cechują się znacznie większą wielofunkcyjnością. Dzieje się tak za sprawą pozbawienia sprzętu niewygodnego kabla, który mocno ograniczał możliwości sprzętu.
Mikrofony bezprzewodowe bardzo chwalą sobie artyści sceniczni, pracownicy klubów fitness, animatorzy, prezenterzy oraz pracownicy restauracji gastronomicznych.

Dynamiczny rozwój branży muzycznej sprawił, że bardzo wiele firm zaczęło trudnić się produkcją mikrofonów. Parametry są bardzo ważne, jeśli chodzi o urządzenia elektroniczne, lecz równie istotną rzeczą jest również jakość wykonania obudowy naszego sprzętu. Wszystkie moduły oraz podzespoły muszą być dostatecznie chronione mocnymi materiałami, więc warto omijać firmy, które w ramach niższej ceny rezygnują z sprawdzonych rozwiązań na rzecz słabszych zamienników. Aby ułatwić wybór postaram się przedstawić kilka propozycji marek, które na rynku działają już naprawdę długo i zaskarbiły sobie serca wielu użytkowników.

Mikrofon bezprzewodowy Shure to zawsze gwarancja niezwykłej jakości wykonania. Wszelkie elementy mikrofonu są wytworzone z twardej mieszanki metali, która chroni dostatecznie wszelkie moduły mikrofonu. Nawet na stronie producenta możemy doczytać wzmiankę o “walce” z tanimi zamiennikami i zachęcenie do zakupu jedynie u sprawdzonych dystrybutorów. O wielu starszych mikrofonach marki Shure chodzą legendy o ich niezwykłej jakości wykonania. Prędzej przestaniesz mikrofonu tego brendu używać niż uda Ci się go wyeksploatować.

Mikrofon bezprzewodowy Sennheiser to propozycja dla osób, które uwielbiają, gdy ich urządzenie zachowuje bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Wiele produktów tej marki realnie konkuruje jakościowo z urządzeniami bardziej znanych firm, zachowując niezwykle niską oraz konkurencyjną cenę. Jeśli nie lubisz przepłacać za znaczek marki, a inne bardziej znane firmy nie mają dla Ciebie żadnej konkretnej propozycji, wtedy warto zaryzykować i sprawdzić sprzęt Sennheiser

Mikrofon bezprzewodowy Akg to przykład bardzo popularnej na świecie marki, która zyskała przychylność bardzo dużej grupy użytkowników. Jeśli uwielbiasz sprawdzone rozwiązania i nie lubisz eksperymentować z różnymi innymi nieco tańszymi markami, wtedy wybór Akg będzie całkowicie logicznym oraz racjonalnym rozwiązaniem, gdyż na ich produktach z pewnością się nie zawiedziesz.

Dodaj komentarz