Artykuły

Mildton 80 – kultowe kolumny końcówki XX wieku – klasyka PRLu cz. V

Popularne Mildtony 80 to jedne z najpopularniejszych kolumn głośnikowych przełomu lat 80 i 90-tych. Choć przyćmiły je dobrze znane wszystkim Altusy drugiej generacji, to właśnie Mildton 80 charakteryzował się znacznie lepszymi parametrami brzmienia.

 

Kilka słów o obudowie:

Kultowe 80-tki marki Tonsil wyróżniały się zaimplementowanymi w obudowie tunelami. Dzięki ich właściwościom akustycznym, warunki odsłuchowe (zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości) charakteryzowały się bardzo dobrymi parametrami. Wprowadzone zmiany korzystnie odbiły się również na paśmie bardzo niskich częstotliwości, wpływając na znaczną poprawę jakości ich brzmienia, zwłaszcza w porównaniu ze wspomnianymi Altusami. Na uwagę zasługuje również wytłumienie kolumn, oparte na materiałach tekstylnych, które umieszczono w 3/4 ich wysokości.

 

Walory dźwiękowe:

Wprowadzenie zupełnie nowych jak na tamte czasy głośników wysokotonowych (GDWK 9/80/6; 8 Ω) sprawiło, że dźwięk odtwarzany przez nie był subtelniejszy i tym samym – mniej piskliwy. Warto też dodać, że charakteryzowały się one znacznie szerszym pasmem przenoszenia, co miało ogromne znaczenie w kontekście unikania wycinania niektórych pasm.

 

Ich funkcjonalności…

Gdy w większości ówczesnych zestawów królowały regulacje stopniowe, Mildton 80 wprowadził (jako jeden z pierwszych) płynną regulację tonów wysokich i średnich. Proces ten odbywał się rzecz jasna za pośrednictwem wbudowanych potencjometrów, które – również ze względów wizualnych – umiejscowiono na ściance przedniej. Otaczające je pierścienie wykonano z czerwonego plastiku, który – w niektórych miejscach – został polakierowany na szaro, tworząc w miarę spójną kompozycję designerską.

 

Mildton 80 a kontrowersje…

Kultowe kolumny Mildton 80 nie wszystkim wpadły w oko. Zwłaszcza osobom przyzwyczajonym do rozwiązań rodem z Altusa. Zarzucano im min. dużą “plastikowość” widoczną chociażby na przykładzie wspomnianych pierścieni i – skądinąd ciekawie wyglądających – imitacji śrub imbusowych na przednim panelu kolumn.

 

Specyfikacja techniczna głośników:

W zestawie zastosowano następujące głośniki:

 

Na zakończenie warto również podkreślić, że kultowe kolumny Mildton w wersji 80 posiadały bardzo szerokie pasmo przenoszenia, mieszczące się w zakresie 45 – 20 000 Hz.

Szukasz profesjonalnej porady?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ

Odpowiemy na każde pytanie związane z naszą ofertą. Poznaj nasz zespół

W skrócie:

Mildton 80 to kultowe kolumny głośnikowe przełomu lat 80 i 90-tych, które charakteryzują się lepszymi parametrami brzmienia niż Altusy. Obudowa kolumn wyposażona jest w tunel akustyczny oraz wytłumienie na materiałach tekstylnych. Głośniki wysokotonowe (GDWK 9/80/6) cechują się subtelnym i mniej piskliwym dźwiękiem oraz szerszym pasmem przenoszenia. Kolumny wyposażone są w płynną regulację tonów wysokich i średnich. Specyfikacja techniczna głośników obejmuje GDN 25/60/1, GDM 12/60/4 oraz GDWK 9/80/6. Pasmo przenoszenia tych kolumn mieści się w zakresie 45 – 20 000 Hz.

FAQ:

Jakie zmiany wprowadzono w obudowie kolumn Mildton 80?

W obudowie kolumn Mildton 80 zaimplementowano tunel akustyczny oraz wytłumienia oparte na materiałach tekstylnych, które umieszczono w 3/4 ich wysokości.

Jaki typ głośników wysokotonowych zastosowano w kolumnach Mildton 80?

W kolumnach Mildton 80 zastosowano głośniki wysokotonowe GDWK 9/80/6 -8 Ω, obecnie stosuje się GDWT 9/120 – 8 Ω.

Jaki zakres częstotliwości obejmują kolumny Mildton 80?

Kolumny Mildton 80 posiadają bardzo szerokie pasmo przenoszenia, mieszczące się w zakresie 45 – 20 000 Hz.

Zobacz też:

Jan Mańka

Jan Mańka

Jan Mańka, urodzony w 1993 roku, jest postacią szeroko rozpoznawaną w świecie audio za sprawą swojego głębokiego zaangażowania oraz bogatego doświadczenia, które nabył przez lata pracy związanej z testowaniem i handlem sprzętem audio.

Już od najmłodszych lat Jan otoczony był przez pasjonatów muzyki i najnowocześniejszy sprzęt audio, co pozwoliło mu zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenie.

W trakcie swojej kilkunastoletniej kariery, Mańka zdobył uznanie jako ekspert od systemów nagłośnień publicznych, jednak to nagłośnienia home audio stanowią przedmiot jego największej pasji.

Jan z pasją podchodzi do każdego aspektu swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w licznych recenzjach i artykułach, które publikuje. Jego zdolność do wnikliwej analizy i oceny sprzętu audio pomogła wielu osobom w dokonaniu odpowiednich wyborów zakupowych.