Mildton 80 – kultowe kolumny końcówki XX wieku – klasyka PRLu cz. V Skomentuj

Popularne Mildtony 80 to jedne z najpopularniejszych kolumn głośnikowych przełomu lat 80 i 90-tych. Choć przyćmiły je dobrze znane wszystkim Altusy drugiej generacji, to właśnie Mildton 80 charakteryzował się znacznie lepszymi parametrami brzmienia.

 

Kilka słów o obudowie:

Kultowe 80-tki wyróżniały się zaimplementowanymi w obudowie tunelami. Dzięki ich właściwościom akustycznym, warunki odsłuchowe (zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości) charakteryzowały się bardzo dobrymi parametrami. Wprowadzone zmiany korzystnie odbiły się również na paśmie bardzo niskich częstotliwości, wpływając na znaczną poprawę jakości ich brzmienia, zwłaszcza w porównaniu ze wspomnianymi Altusami. Na uwagę zasługuje również wytłumienie kolumn, oparte na materiałach tekstylnych, które umieszczono w 3/4 ich wysokości.

 

Walory dźwiękowe:

Wprowadzenie zupełnie nowych jak na tamte czasy głośników wysokotonowych (GDWK 9/80/6; 8 Ω) sprawiło, że dźwięk odtwarzany przez nie był subtelniejszy i tym samym – mniej piskliwy. Warto też dodać, że charakteryzowały się one znacznie szerszym pasmem przenoszenia, co miało ogromne znaczenie w kontekście unikania wycinania niektórych pasm.

 

Ich funkcjonalności…

Gdy w większości ówczesnych zestawów królowały regulacje stopniowe, Mildton 80 wprowadził (jako jeden z pierwszych) płynną regulację tonów wysokich i średnich. Proces ten odbywał się rzecz jasna za pośrednictwem wbudowanych potencjometrów, które – również ze względów wizualnych – umiejscowiono na ściance przedniej. Otaczające je pierścienie wykonano z czerwonego plastiku, który – w niektórych miejscach – został polakierowany na szaro, tworząc w miarę spójną kompozycję designerską.

 

Mildton 80 a kontrowersje…

Kultowe kolumny Mildton 80 nie wszystkim wpadły w oko. Zwłaszcza osobom przyzwyczajonym do rozwiązań rodem z Altusa. Zarzucano im min. dużą “plastikowość” widoczną chociażby na przykładzie wspomnianych pierścieni i – skądinąd ciekawie wyglądających – imitacji śrub imbusowych na przednim panelu kolumn.

 

Specyfikacja techniczna głośników:

W zestawie zastosowano następujące głośniki:

 

  • głośnik niskotonowy: GDN 25/60/1 – 8 Ω (pasmo przenoszenia 60 – 5000 Hz, efektywność 92 [dB]/1m/1W, częstotliwość rezonansowa 37 Hz)
  • głośnik średniotonowy: GDM 12/60/4 – 8 Ω (pasmo przenoszenia 1000 – 9000 Hz, efektywność 92 [dB]/1m/1W, częstotliwość rezonansowa 650 Hz)
  • głośnik wysokotonowy: GDWK 9/80/6 -8 Ω  obecnie stosuje się GDWT 9/120 – 8 Ω (pasmo przenoszenia 4000 – 20000 Hz, efektywność 90 [dB]/1m/1W.)

Na zakończenie warto również podkreślić, że kultowe kolumny Mildton w wersji 80 posiadały bardzo szerokie pasmo przenoszenia, mieszczące się w zakresie 45 – 20 000 Hz.

Dodaj komentarz