Radiowęzeł szkolny – jakie głośniki wybrać, działanie, zastosowanie, polecane urządzenia Skomentuj

Radiowęzeł to flagowy przykład systemu rozgłoszeniowego, pozwalającego na emisję muzyki czy komunikatów głosowych. Choć ta technologia niebawem będzie świętowała swoje stulecie, wciąż cieszy się wyjątkową popularnością – zwłaszcza w niektórych miejscach publicznych. Rozwiązaniem chętnie stosowanym do dziś niemal na całym świecie jest radiowęzeł szkolny. Dziś zdradzamy, jakie są zasady jego działania i jakie urządzenia warto wziąć pod uwagę, jeśli planujesz instalację systemu radiowęzłowego w placówce szkolnej.

 Nagłośnienie radiowęzłowe – krótka historia
Pierwsze radiowęzły zaczęto stosować już latach 20 XX wieku w ZSRR na potrzeby wojskowości. Technologia nagłośnienia radiowęzłowego do Polski dotarła tuż po wojnie – posłużyła wówczas m. in. do stworzenia ulicznych systemów nagłośnienia. Za szczytowy moment jej rozwoju można uznać rok 1957. Od 1970 roku, na skutek pojawienia się nowych technologii, radiowęzły stopniowo zaczęły tracić swoją popularność.

Zastosowanie nagłośnienia radiowęzłowego
Choć radiowęzły nie są już tak popularne jak jeszcze 50 lat temu, wciąż doskonale sprawdzają się w celu nagłośnienia miejsc użyteczności publicznej, takich jak urzędy, zakłady pracy, dworce kolejowe czy galerie handlowe. Radiowęzeł nadal można spotkać także w internatach, więzieniach i szkołach. To właśnie tym ostatnim poświęciliśmy dzisiejszy artykuł – jeśli nadal nie jesteś przekonany do instalacji nagłośnienia radiowęzłowego w placówce oświatowej, jesteśmy pewni, że zmienisz zdanie!

Radiowęzeł szkolny: zalety nagłośnienia oświatowego
Stosowanie radiowęzła jako sposobu nagłośnienia placówek szkolnych to rozwiązanie, które początkowo cieszyło się świetną sławą zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Niedługo trzeba było czekać, by nagłośnienie oświatowe na masową skalę zaczęto stosować także w Europie. Można śmiało stwierdzić, że współcześnie ta technologia przeżywa swój renesans – jej zalety są na nowo odkrywane, a rynek zaskakuje coraz to nowszymi urządzeniami, które pozwalają stworzyć świetnie działające nagłośnienie korytarzy, auli czy sal lekcyjnych.

Dlaczego warto zainstalować radiowęzeł szkolny? Oto niektóre z zalet takiego rozwiązania:

 • Radiowęzeł szkolny to doskonały sposób na przekazywanie uczniom ważnych komunikatów związanych z bieżącymi wydarzeniami, zarówno ważniejszymi, jak i bardziej prozaicznymi. Można wykorzystać go do powiadamiania o istotnych sprawach szkoły, apelach, ale też o zakończeniu przerwy międzylekcyjnej.
 • Nagłośnienie oświatowe to nieoceniona pomoc w sytuacjach zagrożenia. W odróżnieniu od zwykłych alarmów dźwiękowych, z pomocą radiowęzła można poinstruować uczniów o tym, jak mają się zachować w razie wystąpienia niebezpieczeństwa i gdzie mają się udać. Takich możliwości nie zapewni klasyczny system alarmowy, który na szkolnych korytarzach zwykle powoduje jedynie chaos.
 • Radiowęzeł szkolny sprawi, że każda przerwa będzie przyjemniejsza – dzięki ulubionej muzyce uczniów. Dodatkowo, wykorzystując radiowęzeł, uczniowie mogą przesyłać sobie muzyczne dedykacje, co może sprawdzić się podczas okoliczności takich, jak urodziny, imieniny, Walentynki itp.
 • Wreszcie, radiowęzeł szkolny to prosty sposób na włączenie uczniów szkoły w pracę społeczną. Wokół nagłośnienia radiowęzłowego można zgromadzić mini-redakcję złożoną z prezenterów, reporterów, specjalistów od dźwięku. Dzięki radiowęzłom szkolnym, uczniowie mogą stworzyć coś na kształt własnego radia; prowadzić stałe programy, listy przebojów, a nawet zapraszać gości, z którymi warto przeprowadzić wywiad. Takie rozwiązanie warto wprowadzić szczególnie w szkołach, które oferują naukę na profilach dziennikarskich.

To tylko kilka z wielu zalet nagłośnienia radiowęzłowego w szkole. Jeśli chcesz zwiększyć atrakcyjność i bezpieczeństwo placówki oświatowej, którą prowadzisz, jesteśmy przekonani, że radiowęzeł okaże się znakomitym rozwiązaniem.

Nagłośnienie radiowęzłowe. Jak działa?
Zaawansowanie całego systemu zależy przede wszystkim od wielkości obszaru, który ma zostać nagłośniony. W dużym uproszczeniu, na radiowęzeł składają się z reguły wzmacniacz miksujący wyposażony np. w wejścia mikrofonowe i USB oraz głośniki ścienne bądź sufitowe. Im większy jest obszar, który ma zostać objęty działaniem radiowęzła, tym więcej głośników powinno znajdować się w zestawie nagłośnieniowym.

Działanie radiowęzła szkolnego jest najczęściej jednokierunkowe, a nadawane materiały mogą być słyszalne w jednym lub wielu miejscach na raz. Najprostszy wariant zakłada instalację jednej strefy nagłośnienia, w której pulpit umieszczony jest np. w sekretariacie czy specjalnie przeznaczonej do tego klasie.

Jeśli poza nagłośnieniem korytarzy zależy ci na rozwiązaniach takich, jak nagłośnienie auli, nagłośnienie sal lekcyjnych czy nagłośnienie sali gimnastycznej, konieczne będzie podzielenie całego obiektu na kilka rożnych stref nagłośnienia.

Projektowanie radiowęzła szkolnego
Instalację nagłośnienia radiowęzłowego w tak dużym obiekcie jak szkoła wymaga stworzenia dokładnego projektu, w którym uwzględnia się indywidualne preferencje. Wówczas można dopasować warunki akustyczne radiowęzła do konkretnych pomieszczeń.

Jak wygląda instalacja nagłośnienia korytarzy i innych miejsc w szkole? W większości przypadków w tym celu stosuje się systemy napięciowe (100 V) oraz odpowiednio dostosowane wzmacniacze strefowe lub matrycowe. W przypadku radiowęzła szkolnego, wszystkie wzmacniacze muszą posiadać wbudowany mikser pozwalający na indywidualny dobór barwy dźwięku. Ważne, aby wzmacniacz w radiowęźle szkolnym znajdowały się udogodnienia takie, jak radio FM, odtwarzacz MP3, USB i SD, co z pewnością spotka się z aprobatą uczniów.

Radiowęzeł szkolny – praktyczne zastosowanie
Myśląc „radiowęzeł szkolny” wiele osób ma przed oczami sceny z amerykańskich filmów, w których to nagłośnienie radiowęzłowe pełni jedynie funkcję rozrywkową dla uczniów podczas przerw. Warto wiedzieć, że nagłośnienie oświatowe z użyciem systemów radiowęzłowych ma wiele innych zastosowań, a korytarz szkolny nie jest jedynym miejscem, w którym warto je zainstalować.

 1. Radiowęzeł, a nagłośnienie korytarzy szkolnych

Nagłośnienie radiowęzłowe to najlepszy sposób instalacji dźwiękowych dla obiektów, w których nieograniczona ilość głośników jest od siebie oddalona na bardzo duże odległości. Dzięki dobremu nagłośnieniu radiowęzłowemu, w każdym zakątku nawet bardzo dużego budynku szkolnego będzie słyszalny dźwięk świetnej jakości. Jak już wspomnieliśmy, nagłośnienie korytarzy to jedno z lepszych zastosowań radiowęzła szkolnego – ze względów rozrywkowych, informacyjnych, ale także z uwagi na możliwość szybkiego reagowania w razie zaistnienia zagrożenia.

 1. Nagłośnienie sali lekcyjnej za pomocą radiowęzła

Nagłośnienie oświatowe można wykorzystać również bezpośrednio w salach lekcyjnych. Takie rozwiązanie daje pewność, że ważne komunikaty dotrą do wszystkich uczniów i nauczycieli – także tych przebywających aktualnie w klasach. Jeśli zdecydujesz się na radiowęzeł szkolny z podziałem na różne, niezależnie działające strefy, nagłośnienie sali lekcyjnej przysłuży się również celom dydaktycznym, na przykład podczas oglądania filmów edukacyjnych.

 1. Nagłośnienie sali gimnastycznej– na specjalne okoliczności

Podczas zaopatrywania szkoły w nagłośnienie oświatowe, warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie, który zapewni ci świetną jakość dźwięku podczas wyjątkowych uroczystości, takich jak okazjonalne apele, występy uczniowskie, konkursy. Wówczas sprawdzą się systemy wyposażone w odpowiednie kolumny, ale także udogodnienia takie, jak np. statywy do śpiewania.

 • Dobrym rozwiązaniem jest bez wątpienia zestaw nagłośnienia sali gimnastycznej, na który składają się duże kolumny naziemne oraz mikrofony wraz ze statywami. Takie nagłośnienie sali gimnastycznej lub szkolnej auli umożliwi uczniom wykonywanie różnego rodzaju występów artystycznych, a nawet sprawdzi się podczas niejednej szkolnej dyskoteki. Komplet złożony z dobrej jakości kolumn, mikrofonów i statywów będzie wręcz koniecznością, jeśli w szkole funkcjonują klasy o profilach aktorskich, artystycznych. Dobry sprzęt nagłaśniający z pewnością okaże się również przydatny dla grona pedagogicznego – podczas niejednego, okazjonalnego apelu.
 • Salę gimnastyczną można oczywiście wyposażyć w tradycyjne nagłośnienie radiowęzłowe, które za pomocą muzyki umili uczniom lekcje wychowania fizycznego i usprawni organizację wielu szkolnych imprez. O czym warto pamiętać podczas doboru nagłośnienia sali gimnastycznej? Polecamy zainwestować w kolumny z wbudowaną kratownicą, która ochroni sprzęt m. in. przed uderzeniem piłką.
 • Kolejnym rodzajem sprzętu, w który warto zaopatrzyć szkołę są przenośne systemy głośnikowe, zasilane akumulatorem wraz z bezprzewodowymi mikrofonami. Takie nagłośnienie oświatowe świetnie sprawdzi się nie tylko wewnątrz budynku, ale także na szkolnym boisku – np. podczas imprez plenerowych czy dni otwartych szkoły. Bezprzewodowe nagłośnienie oświatowe znajdzie zastosowanie również podczas szkolnych wycieczek.
 1. Nagłośnienie auli – sposób na przemówienia lepszej jakości

Profesjonalne systemy nagłośnienia oświatowego może być stosowane także w szkolnictwie wyższym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby typowy radiowęzeł szkolny znalazł się również na studenckich korytarzach. Ciekawym rozwiązaniem okaże się także profesjonalna mównica z kolumną głośnikową i wbudowanym odbiornikiem bezprzewodowym. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się nie tylko w szkołach, ale także jako nagłośnienie auli na uczelni wyższej.

Radiowęzeł szkolny: podsumowanie
Radiowęzeł szkolny zapewni uczniom szkoły rozrywkę i przyjemnie spędzony czas podczas przerw. Co jednak ważniejsze, może on przyczynić się do rozwoju zainteresowań młodzieży, która nagłośnienie radiowęzłowe może wykorzystać do stworzenia własnej, radiowej redakcji. Wreszcie, nie należy zapominać o najbardziej praktycznym znaczeniu radiowęzła w oświacie: to błyskawiczny sposób informowania uczniów o ważnych wydarzeniach, ale także zagrożeniach.

Dodaj komentarz