Najpopularniejsze rodzaje złączy oraz przewodów wykorzystywanych przy podłączaniu audio.

Złącze RCA (cinch) –  sama nazwa wzięła się od firmy która rozpoczęła produkcję tego rodzaju przyłącza a mianowicie „Radio Corporation of America”. Rozpoczęli produkcję w latach 40 umożliwiając podłączenie wzmacniaczy z gramofonami mono.

Budowa złącza to umieszczony centralnie pin sygnałowy oraz masa zlokalizowana wokół złącza.

Sam kabel wykorzystuje sygnały niesymetryczne i przy znacznych długościach narażony jest na zakłócenia elektromagnetyczne. W większości dobrej jakości przewodów zakłócenia te niweluje się poprzez wysokiej jakości ekranowane przewody koncentryczne.

Jack –  ten rodzaj przyłącza posiada wiele zastosowań lecz jego głównym przeznaczeniem są analogowe połączenia audio.  W dzisiejszych czasach używany jest praktycznie we wszystkich urządzeń jak np.: słuchawki, głośniki, mikrofony w połączeniu z rozległą gamą urządzeń m.in.: telefonów komórkowych, komputerów, tabletów, mikserów, wzmacniaczy i wielu innych.

Jack 3.5mm (mini jack)

Z uwagi na niewielki rozmiar używany jest do mniejszych urządzeń jak odtwarzacze mp3, smartfony, tablety oraz kartach dźwiękowych w komputerze. Standardowo jest to złącze 3pinowe TRS, ale w wielu przypadkach występuje gniazdo 4pinowe w wersji TRRS do którego można podłączyć dedykowane słuchawki z dodatkowym mikrofonem jak i te, które mikrofonu nie posiadają.

 

Jack 6.3mm

Większy i bardziej wytrzymały rodzaj wtyku Jack. Znacznie częściej niż jego mniejszy brat występuje w wersji 2pinowej mono. Dawniej używany do przełączania linii telefonicznych a obecnie głównie wykorzystywany jest przy podłączaniu sprzętu studyjnego oraz instrumentów muzycznych.

W przypadku jednego i drugiego wtyku największa zaleta to brak możliwości podłączenia go odwrotnie lub w zły sposób oraz bardzo pożądana w dzisiejszych czasach uniwersalność.

Złącze Speakon –  Historia tego rodzaju złączy rozpoczęła firma Neutrik. Przesyła wzmocniony sygnał audio do docelowej i ostatecznej wartości, więc jego głównym przeznaczeniem jest podłączenie kolumn pasywnych do wzmacniaczy. Posiadają zabezpieczenie blokujące możliwość przypadkowego wypięcia złącza.

Złącze XLR (Cannon) –  Wynaleziony przez Jamesa H. Cannon’a, założyciela Cannon Electric. Profesjonalne złącza audio wykorzystywane w szeroko pojętej technice audio. Wytrzymałe, odporne na zakłócenia oraz warunki atmosferyczne. Stosowane w nich połączenia symetryczne oraz odpowiednio zaprojektowana izolacja zapewniają prawie całkowite zabezpieczenie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

W pewnych urządzeniach stosuje się też specyficzne odmiany złącza XLR a mianowicie, cztero, pięcio, siedmiopinowe a w wyjątkowych przypadkach nawet o większej ilości pinów.
W profesjonalnych słuchawkach studyjnych wykorzystuje się złącze mini z 4 pinami do przesyłania sygnału stereo.

Złącze TOSLINK (światłowodowy) –  przewody Toslink stosowane są do przesyłania sygnału cyfrowego audio poprzez kabel światłowodowy. W większości urządzeń audio dla rozwiązań domowych ten interfejs stał się obowiązkową pozycją. Przesyła bezproblemowo nawet wielokanałowy dźwięk w formacie 5.1. Opatentowany i opracowany został przez firmę Toshiba. Ich zaletą jest prędkość przesyłanego sygnału oraz brak zakłóceń, a główną wadą łamliwość kruchego światłowodu.

Złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface) –  Przeznaczeniem tego rodzaju złącza jest przesyłanie nieskompresowanego audio oraz wideo w bardzo wysokiej jakości. Najnowszy standard to HDMI 2.1, ale nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywany, natomiast standard 2.0 jest obecnie stosowany we wszystkich nowych urządzeniach i jest w pełni kompatybilna ze starszymi wersjami. W tworzeniu tego standardu uczestniczyły firmy: Toshiba, Hitachi MaxellSanyoPhilipsSilicon, ImageSonyTechnicolor SAToshiba.

Przewody połączeniowe:

Standardowo do podłączenia kolumn głośnikowych stosuje się przewody dwużyłowe z osobną izolacją łączoną na środku o średnicy 0.75mm, 1mm, 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 4mm, 4.5mm, 6mm.

Przewody CCA – wykonane są z aluminiowego splotu i pokryte CU (miedziowane). Najgorzej przenoszący rodzaj przewodu z poniżej wymienionych.
Przewody CU – wykonane są z miedzi w czystej postaci.
Przewody CU OFC – wykonane są z miedzi najwyższej jakości miedzi beztlenowej (Oxygen-free copper). Przewody miedziane wykonane beztlenowo są najlepszym przewodnikiem sygnału audio.

Wtyki pozłacane:
W większości wyżej wymienionych złączy stosuje się pozłacanie. Złoto posiada najlepsze właściwości przewodności oraz nie ulega utlenianiu co powoduje wydłużoną żywotność. Dlatego pozłacanie powierzchni stycznych przy przekazywaniu audio jest tak istotne.

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w temacie nagłośnień. Chętnie pomożemy !


Użytkownik akustyka

99,9% kupujących poleca tego sprzedającego

3385

 z ostatnich 12 miesięcy

Zgodność z opisem

5,0

Czas wysyłki

4,9

Koszt wysyłki

4,9

Obsługa kupującego

5,0
22 kwi 2018
Monacor RTF-UF20 - Zestaw kabli antenowych BNC
21 kwi 2018
Gumowe Nóżki Stopki pod Urządzenia, Kolumny OKAZJA
21 kwi 2018
Głośnik EASTECH 6 ohm odpowiednik GDWK 7/50 /19
21 kwi 2018
Tonsil głośnik GD 16/25 8 ohm NOWE F.VAT 36M GW
20 kwi 2018
TONSIL oryginał GDWK 11/100 8ohm SONATA TANGO150
20 kwi 2018
MONACOR WAP-5 PRZENOŚNY MOBILNY WZMACNIACZ GŁOSU
Szybko, sprawnie, polecam
20 kwi 2018
Ultra tweeter kolumny JBL seria ES LC1 L810 L830
Polecam
20 kwi 2018
tweeter GŁOŚNIK wysokotonowy JBL Seria ES Oryginał
Polecam
20 kwi 2018
tweeter GŁOŚNIK wysokotonowy JBL Seria ES Oryginał
Polecam
20 kwi 2018
MATERIAŁ tkanina głośnikowa na maskownice SZARY
20 kwi 2018
Kołki do osłon, zaczepy maskownic Tonsil !!!
19 kwi 2018
Głośnik Tonsil GDWK 8/10/1 8/10/2 8 ohm ORYGINALNY
19 kwi 2018
Siatka ochronna Pro- Tonsil maskownice 12cm 4,8cal
19 kwi 2018
Siatka ochronna kolumna głośnik 25cm 10cali
19 kwi 2018
Monacor MHD-230/RD - Głośnik Tubowy PA 8ohm 80W
19 kwi 2018
MATERIAŁ tkanina głośnikowa na maskownice CZARNA
19 kwi 2018
TONSIL GDM 12/60/2 New Mildton 80 Blues 150 orygin
19 kwi 2018
Jedyny oryginał CEWKA GDWK GDWT 9/80 9/40 8ohm
19 kwi 2018
Monacor PAST-35/SW - Nakładka na statyw do 25kg
Polecam
19 kwi 2018
MATERIAŁ tkanina głośnikowa na maskownice CZARNA

preloader