Kabel głośnikowy jaki wybrać? Jakie kable do kolumn? Poradnik audiofila. Skomentuj

Podczas komponowania systemu audio na podstawie głośników, wzmacniaczy, amplitunerów bardzo często zapominamy o drobnych szczegółach, które w szerszej perspektywie czasowej będą miały bardzo duży wpływ na jakość przetwarzanego oraz wydobywanego z systemu dźwięku. Nasz cały obwód będzie działał tak jak jego najsłabszy punkt, dlatego należy do każdego elementu audio podejść z należytą uwagą oraz ostrożnością, żeby nie okazało się, że kosztowne głośniki lub wzmacniacze działają znacznie poniżej swoich maksymalnych możliwości. Dlatego tematem rozważań w poniższym artykule będą kable głośnikowe, które mimo swoich niepozornych rozmiarów potrafią znacząco wpłynąć na jakość przesyłanych przez nie treści.

Materiał wykonania

Najbardziej podstawową cechą każdego z przewodów jest oczywiście materiał wykonania powierzchni służącej do przewodzenia prądu elektrycznego. Od tego zależy w głównej mierze to jak będzie przewodzony sygnał dźwiękowy oraz jak duże starty zostaną poniesione na drodze jego przepływu. Głównym budulcem tego typu przewodników są wysokiej jakości materiały miedziane oraz znacznie rzadziej srebro, które jest domeną prawdziwych audiofilów oraz znawców.

Jeśli chodzi o miedź ta bardzo dobrze radzi sobie z transferem sygnału i jest używana nawet w wysokiej klasy kablach głośnikowych. Istnieje jednak bardzo dużo rodzajów miedzi, które dzielą się na te beztlenowe, czyste oraz te mniej czyste, tańsze oraz znacznie gorszej jakości. Nie jest ważne do końca to jakiej firmy kupujemy kabel oraz jakiego systemu użyto do jego produkcji. Najważniejsze jest to, aby użyty budulec cechował się absolutnie najwyższą czystością.

Kabel głośnikowy, przy którego produkcji dodano domieszkę srebra cechuje się oczywiście znacznie wyższą ceną niż ta, którą będziemy musieli zapłacić za zwykły, miedziany przewód. Jednakże wraz ze wzrostem ceny, wzrasta również jakość całej konstrukcji. Jest to jednak wymierne z osiąganymi korzyściami, gdyż tego typu kable charakteryzują się znacznie wyższą przewodnością. Istnieje również możliwość zakupu całkowicie srebrnych kabli i wtedy jakość przewodzenia wydaje się być najwyższa. Niestety tego typu rozwiązanie pochłania znacznie więcej środków niż w przypadku poprzednich propozycji i wymaga od nas dosyć dużej inwestycji, która może nie być do końca wymierna z osiąganymi korzyściami.

Zastosowany dielektryk

Zyskaliśmy już wiedzę na temat żył przewodzących sygnał elektryczny oraz czym cechują się poszczególne materiały budujące tę część konstrukcji całego kabla. Drugim bardzo ważnym elementem jest jednak izolacja, która również ma wpływ na jakość sygnału oraz na bezpieczeństwo całej konstrukcji, co będzie sprawiało, że kabel będzie mógł znacznie dłużej nam służyć w nienaruszonym stanie.

Istnieje bardzo dużo różnych odmian oraz technologii z jakich korzystają różni producenci. Niektóre przewody głośnikowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz grubością co zapewnia, że nasze połączenie pomiędzy różnymi elementami systemu będzie trwałe oraz długowieczne. Niektóre cechują się natomiast giętkością oraz małymi rozmiarami, które pozwolą nam na proste schowanie ich pod powierzchnią mebli, nadając naszemu systemowi dodatkową estetykę oraz wygląd.

Jakość wtyków

Jednym z kluczowych parametrów, który warunkuje przydatność kabla w szerszym przeznaczeniu czasowym, jest jakość wtyków. Kabel głośnikowy powinien cechować się bardzo wytrzymałymi końcówkami, które będą bardzo dobrze znosić nawet najcięższe ślady eksploatacji, gdyż najczęściej ten element najgorzej znosi trudy dosyć częstego użytkowania. Tego typu część naszego kabla najczęściej jest pokryta wysokiej jakości złotem lub srebrem, co ma za zadanie uodpornić końcówkę na ścieranie oraz zwiększyć jakość przesyłu sygnału, gdyż jest to newralgiczny punkt systemu łączący przewód z danym urządzeniem audio.

Wtyki cechują się również różnymi technologiami, które mają swojej plusy oraz minusy, na które z pewnością również warto zwrócić uwagę oraz zastanowić się nad nimi dłuższy moment. Pierwszym rodzajem tego typu połączeń są tak zwane wtyki bananowe, które są najbardziej proste w użytkowaniu ze wszystkich rodzajów wtyków. Gwarantują dosyć dobrą jakoś styku, co oznacza dla nas dobre przewodzenie sygnału elektrycznego, lecz styk ten jest znacznie mniejszy niż drugi na naszej liście wtyk widełkowy. Możliwość własnoręcznego dokręcenia końcówki do wejścia w urządzeniu audio pozwala nam na uzyskanie bardzo ciasnego styku, który będzie najlepiej przewodził prąd elektryczny. Niestety tego typu rozwiązanie jest bardziej niewygodne oraz znacznie bardziej problematyczne w montażu. Ostatnim rodzajem są gołe przewody miedziane, których największą oraz niewątpliwa zaletą jest niska cena całego przewodu. Niestety wraz z ceną spada wygoda użytkowania oraz bliskość styku, na czym z pewnością ucierpi jakość przesyłu sygnału elektrycznego. Takie rozwiązanie również bardzo słabo znosi warunki eksploatacji i przewód bardzo często po pewnym czasie musi zostać wymieniony na nowy.

Kabel głośnikowy jaka grubość?

Bardzo ważnym parametrem, który powinniśmy zbadać zastanawiając się nad tym jakie kable do kolumn w naszym przypadku będą najlepsze, jest grubość kabla. Tego typu cecha przewodu jest bardzo ściśle związana z parametrami naszego urządzenia, do którego mają być podpięte kable. Od mocy głośnika zależeć będzie jaka średnica będzie najbardziej odpowiednia oraz wskazana w naszej sytuacji. Jeśli nasz sprzęt audio cechuje się mocą nie przekraczającą w specyfikacji 70 W, wtedy możemy sobie pozwolić na kabel o dosyć niskiej przekątnej przewodu o wartości 1,5 mm2. W przypadku, gdy moc urządzenia przekroczy wcześniej podaną wartość, lecz będzie mieściła się w przedziale zamkniętym wartością 120 W, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą przewody o średnicy 2,5 mm2. Głośniki, amplitunery lub inne elementy systemu audio, które przekraczają górną granicę wcześniejszego przedziału będą wymagały od nas użycia kabla o przekątnej 4 mm2.

Jakie kable do głośników – technologie

Najmniej istotną sprawą, lecz również mającą znaczenie, jeśli chcemy naprawdę bardzo dobrze przyłożyć się do tematu naszego systemu audio, jest technologia produkcji kabla głośnikowego. Każda z technik splotu kabla oraz użytej konstrukcji ma swoje własne wady oraz zalety, które zwiększają lub zmniejszają ogólną funkcjonalność całej konstrukcji.

  • Time Correct – Technologia, która jest bardzo często stosowana oraz wykorzystywana przez dosyć dobrze znaną firmę na rynku, Monster. Taka konstrukcja kabla pozwala na bezpośredni przepływ w jednej i tej samej jednostce czasu częstotliwości wysokich oraz niskich.
  • Magnetic Flux Tube – Zakup kabla głośnikowego opisanego w specyfikacji tego typu wyrażeniem będzie dla nas informacją o tym, że kabel wspomaga uzyskiwanie naturalnego, gładkiego dźwięku oraz stara się zwiększyć jakość basów wydobywanych z membrany naszego głośnika.
  • DuraFlex – Jeśli na opisie jakiegokolwiek przewodu znajdziemy wzmiankę “DuraFlex”, wtedy będziemy mogli być pewni, że zewnętrzna warstwa przewodu została wykonana z bardzo trwałych oraz wytrzymałych materiałów, co sprawia, że zastosowana izolacja zapewni długowieczność użytego w systemie kabla.
  • Air Foam PE – Tego typu technologia bardzo dobrze współpracuje z wysokimi częstotliwościami. Są one przenoszone znacznie lepiej, co pozytywnie wpływa na końcową jakość odsłuchiwanego w głośniku dźwięku.
  • Bass Conductor – Splot przewodów został wyposażony w dodatkową żyłę, której specjalnym zadaniem jest wpieranie basów, aby były one znacznie szybsze oraz prezentowały znacznie większą głębię niż w przypadku użycia innego rodzaju przewodów.
  • BassCore – Technologia BassCore jest kompletnym przeciwieństwem wcześniej przedstawionej “Air Foam PE”, gdyż ta współpracuje z niskimi tonami. Tego typu efekt został uzyskany za pomocą wprowadzenia odpowiednio grubszej żyły do splotu przewodów, która podnosi jakość niskich tonów. Bardzo często tego typu rozwiązanie wykorzystywane jest przez kable Melodika.

Dodaj komentarz