Kolumny głośnikowe Alton 110 – KLASYKA PRLU CZ. IV Skomentuj

Trochę historii…

Alton 110  to kolumny głośnikowe bardzo popularne w latach 80 tych i 90 tych. Zestaw głośnikowy ALTON 110 był przeznaczony do użytkowania w mieszkaniach. Seria ALTON została wprowadzona na rynek w 1986 i od razu otrzymała złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich ’86. Dzisiejsi 40-latkowie pamiętają je z lat swojej młodości – wtedy ich zdobycie graniczyło z cudem,  a posiadanie było wyznacznikiem statusu melomana. 20-latkowie pamiętają ich dźwięk z okresu dzieciństwa – to ich rodzice odtwarzali na nich największe przeboje i żegnali XX wiek. Wraz ze schyłkiem PRL-u ustąpiły miejsca plastikowym boomboxom – tandetnie wykończonym, ale wyglądającym nowocześnie i błyskającym diodami.. Teraz powracają do mieszkań wraz z modą na przedmioty „retro” z drugiej połowy XX wieku i są ozdobą  niejednego salonu.

Budowa kolumny

Budowa zestawu charakteryzuje się obudową z dwoma nisko strojonymi tunelami bass-reflex, co pozwoliło na uzyskanie ulepszonego przetwarzania basów. Kolumna posiada głośnik wysokotonowy typu tubowego, umożliwiający dobre odtwarzanie muzyki rozrywkowej. Zestawy kolumnowe zostały wyposażone w płynną regulację charakterystyki częstotliwościowej w zakresie ±5dB dla głośników średniotonowego oraz wysokotonowego. Zwrotnica niezależnie od modelu posiada ustalone częstotliwości cięcia ok. 1000 i 7000 Hz. Natomiast stromość charakterystyk cięcia pasm głośników wynosi:

Model 110 był “najmocniejszy” poniżej parametry:

ZASTOSOWANE PRZETWORNIKI:

POZOSTAŁE DANE TECHNICZNE: 

  • Moc znamionowa: 110W
  • Impendancja: 8Ω
  • Pasmo przenoszenia: 35-18000Hz
  • Efektywność: 92dB
  • Wymiary: 400x710x320mm
  • 27Kg

Dlaczego warto je mieć:

Kolumnowe zestawy głośnikowe nadal wyglądają bardzo stylowo. Dźwięk przez nie odtwarzany jest na tyle dobry, że fan muzyki retro może z nich korzystać na co dzień. Tradycyjna domówka przy dźwiękach wielkich przebojów z ubiegłego stulecia, zyskuje na atmosferze przy dźwiękach brzmiących wprost z oryginalnych Altonów.  Zdecydowanie – to jest to, czym można dziś błysnąć w towarzystwie.

Dodaj komentarz