Mikrofon przewodowy – jaki wybrać? Skomentuj

Mikrofon przewodowy – jaki wybrać?

W celu rejestru lub przekazu danej fali dźwiękowej potrzebny jest nam odpowiedni mikrofon, który będzie wstanie wykonać tego typu funkcje bez wyraźnej utraty jakości sygnału. Oczywiście wybór na pierwszy rzut oka może być dosyć skomplikowaną rzeczą, lecz jeśli wyraźnie wytyczymy sobie szlak naszych poszukiwań, wtedy bardzo duża grupa urządzeń będzie wraz z zagłębianiem się w temat, odpadać z powodu technicznych lub braków na tle jakościowym. W dalszej części artykułu postaram się dokładnie opisać różnice pomiędzy różnymi modelami oraz przedstawić grupę parametrów, które będą kluczowe, jeśli chodzi o jakość rejestrowanego dźwięku.

Rodzaje mikrofonów przewodowych

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sobie dokładnie określić jest zakres funkcji jakie powinno spełniać wybrane przez nas urządzenie oraz czego dokładnie oczekujemy od naszego wyboru. Wiele mikrofonów jest dedykowana do określonych zastosowań, więc jeśli będziemy chcieli nawet najlepszy sprzęt wykorzystać w nieodpowiednim środowisku, wtedy nie powinniśmy oczekiwać zbyt dobrych efektów. W sklepach zajmujących szeroko pojętymi urządzeniami audio możesz spotkać się z tego typu urządzeniami:

  • Mikrofon krawatowy – Jest to urządzenie w formie małego mikrofonu, który jest przypinany do koszuli lub ubrania w niedalekim dystansie od ust rozmówcy. Bardzo często tego typu rozwiązanie widoczne jest w programach telewizyjnych lub wywiadach. Czym charakteryzuje się mikrofon krawatowy? Oczywiście komfortem użytkowania, wygodą, swobodą w wypowiedzi oraz dosyć niewielką ceną jaką musimy zainwestować w tego typu sprzęt. Wśród wielu zalet są jednak wady, gdyż tego typu mikrofon najczęściej nie prezentuje jakości studyjnej, więc użycie go w innym celu niż w rejestrze telewizyjnego wywiadu będzie mało skuteczne, a jakość nagrania będzie znacząco odbiegała od naszych oczekiwań.
  • Mikrofon ręczny – Tego typu sprzęt jest dedykowany do zastosowań stricte scenicznych. Jeśli będziemy chcieli użyć mikrofonu do studyjnego nagrania, wtedy niestety będziemy rozczarowani, gdyż urządzenie pod żadnym kątem nie spełni naszych oczekiwań. Mikrofony ręczne bardzo często mają ograniczone pasmo przenoszenia ze względu na dynamiczne ruchy prezentera lub artysty, które miałyby bardzo duży wpływ na jakość odsłuchu. Jeśli jednak chodzi o zalety, tego typu rozwiązanie cechuje się niebywałą wytrzymałością, a mikrofon nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji działa jak nowy, właśnie wyciągnięty niedawno z opakowania.
  • Mikrofon stołowy – Użycie mikrofonu stołowego bardzo często jest ściśle związane z organizacją konferencji lub przemówień. W odróżnieniu od zwykłych mikrofonów ręcznych, wyżej przedstawione urządzenie cechuje się znacznie wyższą jakością rejestrowanego dźwięku. Większe pasmo akustyczne zagwarantuje nam dźwięk znacznie bardziej pełny oraz głęboki, co pozwoli na wysoką jakość nagrań lub odsłuchu.
  • Mikrofon nagłowny – Ostatnim z przedstawionych przez nas rodzajów urządzeń do rejestracji lub przetwarzania sygnałów dźwiękowych jest mikrofon nagłowny, który prezentuje swoje największe zalety w odpowiednio przeznaczonych do tego środowiskach. Tego typu sprzęt jest najczęściej wykorzystywany przez animatorów, którzy muszą mieć do dyspozycji przez cały okres swojej pracy obie ręce. Coraz częściej tego typu rozwiązanie stosuje się w gastronomi, gdzie ważna jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi zespołami, lecz używanie mikrofonów innego typu byłoby niehigieniczne oraz mało komfortowe.

Parametry ważne przy wyborze każdego mikrofonu

Mikrofony oprócz dedykowanego zastosowania mają również różne parametry, które wpływają na jakość nagrywanego lub przekazywanego dźwięku. Im lepsze parametry posiada dane urządzenie tym lepsze wyniki będzie ono osiągało w określonej dziedzinie.

Pierwszym bardzo ważnym i kluczowym parametrem jest oczywiście czułość mikrofonu, nad którą wypadałoby pochylić się nieco dłużej. Im wyżej określony parametr w specyfikacji przez producenta, tym więcej dźwięków jest pochłanianych przez membranę sprzętu, a dźwięk wydaje się bardziej żywy oraz dokładniej odwzorowany. Niestety wraz z naszym głosem przekazywane są również szumy, więc czułość należy dobrać odpowiednio do jakości pomieszczenia, w którym nagrywamy dany sygnał dźwiękowy.

Kolejnym parametrem jest częstotliwość. Tutaj sytuacja jest bardzo prosta, gdyż im ten parametr jest wyższy tym większy zakres generowanej fali dźwiękowej zostanie przekazany przez powierzchnię naszej membrany do urządzenia, do którego został podpięty nasz rejestrator.

Jeśli wybieramy mikrofon, koniecznym jest sprawdzenie złącza jakim kończy się kabel naszego urządzenia. Jeśli przykładowo chcemy nasze urządzenie podpiąć pod komputer stacjonarny lub laptopa, wtedy powinniśmy skupić swoją uwagę na grupie sprzętów zakończonych wyjściem USB. Zakup urządzenia z innym wyjściem może wygenerować kolejne niechciane koszty związane z przejściówkami lub odpowiednimi adapterami.

Ostatnim cennym parametrem, który pomoże nam w wyborze odpowiedniego sprzętu będzie z pewnością kierunkowość. Jeśli wybieramy mikrofon ręczny do zastosowań stricte scenicznych, wtedy powinniśmy wybrać urządzenie z membraną rejestrująca jedynie dźwięk z jednego kierunku. Jeśli chcemy nagrać grupę osób śpiewających razem, wtedy mikrofon z membraną wielokierunkową najlepiej spełni swoje zadanie.

Dodaj komentarz